| Tudose_Mirela_1968 a întrebat:

Doresc o dieta personalizata pentru slabit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cura dureaza 13 zile, este grea, dar este foare eficienta. Schimbarea
metabolismului este asa de profunda incat la sfarsitul dietei se poate reveni la alimentatia normala fara a mai lua in greutate timp de 2 ani.
Daca se respecta regimul zilnic punct cu punct, se poate pierde toata
grasimea acumulata in tesuturi. Cura trebuie urmata 13 zile, nici o zi
in plus, nici o zi in minus.

Recomandari:

- Orice adaos de aliment in afara celor permise in cura (o bomboana, o
guma de mestecat, un biscuit, un pahar de bere sau vin) impune oprirea
imediata a curei, fiindca ea nu mai are nici un efect. Cura poate fi
reluata abia peste 6 luni.
- Daca nu rezistati sa tineti dieta mai mult de 6 zile (respectand
corect prevederile alimentare), opriti-va si reluati cura dupa 3 luni.
- Pentru a putea respecta dieta prescrisa, evitati in cele 13 zile
vizitele sau musafirii.
- Daca va chinuie foamea, beti apa, cel putin 2 l/zi.
- Salata verde cuprinsa in dieta trebuie sa fie proaspata.
- Codul (pestele) poate fi inlocuit cu pastrav sau calcan.
- Cafeaua nu poate fi inlocuita cu ceai sau invers.
- Iaurtul natural este cel nepasteurizat, fara adaos de zahar sau
fructe.

Ziua 1
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 2 oua fierte tari + 400 g spanac + 1 rosie
- cina: 200 g friptura de vita + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 2
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 250 g sunca + 1 cutie iaurt natural
- cina: 200 g friptura de vita + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 3:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + 1 salata
- cina: telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat (mar, para,
portocala)

Ziua 4:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
- cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 g branza de vaci

Ziua 5:
- mic-dejun: 1 morcov mare ras
- pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie + 1 lingurita unt
- cina: 200 g friptura de vita + 1 telina rasa

Ziua 6:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
- cina: 1/2 pui + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 7:
- mic-dejun: 1 ceasca de ceai fara zahar
- pranz: nimic (bea multa apa, ajuta!)
- cina: 200 g cotlet de miel + 1 mar

Ziua 8:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 2 oua fierte tari + 400 g spanac + 1 rosie
- cina: 200 g friptura de vita + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 9:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 250 g sunca + 1 cutie iaurt natural
- cina: 250 g friptura de vita + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 10:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + 1 salata
- cina: 1 telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat (mar, para,
portocala)

Ziua 11:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
- cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 g branza de vaci

Ziua 12:
- mic-dejun: 1 morcov mare ras
- pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie + 1 lingurita unt
- cina: 250 g friptura de vita + 1 telina rasa

Ziua 13:
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
- cina: 250 g pui + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

| Cosmin86 a răspuns (pentru onasis1961):

Alte metode mai putin stupide nu stii? Si dupa 13 zile ce se intampla?

P.S. : ceva eficient nu dureaza 13 zile, dureaza toata viata ( o alimentatie sanatoasa ).

Regimurile de genul sunt bune doar sa te imbolnavesti sau sa slabesti fortat si sa ai vergeturi.

slabit sanatos = 2 kg/ luna, mai mult deja te fortezi aiurea

evenso
| evenso a răspuns:

O dieta personalizata pentru slabit vei putea primi doar de la un nutritionist.

| WR104 a răspuns:

Cauta aici sunt ceva diete si un tabel cu ce e bine si ce nu sa mananci.
http://dietapentrutine.blogspot.com
Bafta!

| Cosmin86 a răspuns:

1. invata sa mananci :

http://www.getfit.ro/......abire.html

2. invata sa-ti organizezi mesele :

http://www.getfit.ro/slabire/regim-slabire/dieta-pentru-slabire.html

3. fa-ti dieta personalizata si pune-ti jurnalul pe un site de specialitate

Sau du-te la un nutritionsist, o dieta personalizata se face doar dupa o consultatie.

| DNSK a răspuns:

Mananca de 3 ori pe zi, nu sari peste mese, iar gustari doar daca simti absoluta nevoie (si atunci un fruct). Consuma carne de pui sau curcan, peste, toate facute la cuptor sau pe gratar. Elimina chipsurile, popcorn-ul si minunile astea din alimentatie. Mananca alune neprajite (nu in cantitati mari), nuci, migdale crude.Cand ai pofta de dulce, ia o patratica de ciocolata neagra sau cumpara-ti biscuiti dietetici.
Consuma legume si fructe cat de mult poti, preparate in orice fel. Fara sucuri, bauturi acidulate, cafea (daca nu poti renunta la ea, indulceste-o cu zaharina).Bea apa si ceaiuri neindulcite. Poti consuma lactate, dar cat mai slabe (uita-te la continutul de grasimi). Daca mananci cereale, de preferat sa fie muesli. Nu-ti incarca stomacul pana la refuz si ai grija ca cina sa nu fie cea mai consistenta masa. Daca ai timp si de sport e perfect.bafta!