| mafi a întrebat:

Dorm prea mult sau prea putin care ar fi cazu care ma face la amiaza tot timpu foarte obosit si nu am chef de nimic. Eu de obicei acum ca a inceput scoala ma pun sa dorm pe la 1 noaptea si ma trezesc la 7 dimineata iar am obiceiul aproape in fiecare zi sa dorm de dupa masa de la 15-16 pana la 18-19 dar ma simt foarte obosit si nu am chef de nimic. Ce ar trebui sa fac sa dorm mai putin si sa nu am starea aia aiurea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Incearca sa te culci de la 10-11 si sa te trezesti la 7. daca tot ai nevoie de somn de dupa-amiaza, programeaza-l mai devreme in jur de ora 14.
http://www.mymed.ro/tulburari-somn.html

| s4a a răspuns:

Dormi prea putin. Incearca sa te odihnesti mai bine noaptea si vei fi mai activ in timpul zilei.

| mnia a răspuns:

Incearca sa dormi 8 ore PE NOAPTE.

| ChRoM a răspuns:

Asa am inceput si eu, am dormit inainte de prima zi de scoala la 3 si m-am trezit la 6, 30 si a doua seara m-am culcat de oboseala la 10:30 - 11winking incearca asa

| SweetDreamss a răspuns:

Poi incearca sa nu te mai culci la 1 pentru inceputlaughing iti dai seama ca daca te culti la 1 esti foarte obosit fiindca nu dormi decat 6 ore pe noapte iar recomandat este 8. incearca sa te culci la 22. 00 22. 30 sau cel tarziu 23. 00 si ai sa vz ca nu o sa mai fi asa obosit.
Nu mai esti in vacantabig grin

| MiXtap20 a răspuns:

Am si eu o problema.Ma culc seara la ora 9 si ma trezesc a doua zi la 6:30 si mor de somn toata ziua.In weekend dorm peste 12 ore ca sa ma simt bine.Am cumva vreo problema? Astept raspunsuri.Multumesc!