| BIGexplorer a întrebat:

Draga TPU, am nevoie de ajutorul vostru repede.Astazi merg la oftalmolog, deoarece cu ochiul stang, nu vad atat de clar la distanta.
Problema e ca imi este frica cand ma pune sa citesc literele de pe panou.Cum as putea sa le disting mai bine (cu stangul)?
Este departe panoul de scaun?
Multumesc pentru lamuriri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Panoul este la 5 metri de scaun. Nu e cazul sa-ti fie frica. Rostul consultului oftalmologic este sa depisteze cat de deteriorata este vederea ta si cum se poate trata, daca ai nevoie de ochelari... Daca te duci pentru tulburari de vedere, nimeni nu se asteapta sa poti distinge literele de pe toate randurile optotipului.

... si poate ca oftalmologul nici nu va folosi panoul clasic, acum exista si aparatura prin care poti privi si iti evalueaza dioptriile (e ca si cum te-ai uita la microscop). Nu ai cum s-o pacalesti. Si nici nu e in interesul tau sa o faci.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Este in interesul tau sa citesti exact cum vezi semnele de pe optotip. La ce ti-ar folosi sa fentezi? Nici nu ai cum, apropo.

| BIGexplorer explică (pentru Abh):

Multumesc mult de raspuns.