| Anndi98 a întrebat:

Dupa cat timp de la nastere se dezvolta glandele lacrimogene ale unui bebelus? Dupa cat timp are lacrimi atunci cand plange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Aici gasesti ce anume te intereseaza.
Sursa:http://www.copilul.ro/......a5135.html

| nistor12 a răspuns:

Ochii incep sa se formeze la doar doua saptamani dupa ce fatul a fost conceput.In urmatoarele 4 saptamani se formeaza structura ochiului, in tot acest timp ochii fiind foarte sensibili la orice factor extern. Daca mama ia diferite medicamente sau se imbolnaveste, copilul poate capata malformatii ale ochilor sau dezvoltarea lor poate fi periclitata.

In ultimele 7 luni de sarcina ochii continua sa creasca si sa se maturizeze si se formeaza nervul optic, cel care face legatura dintre ochi si creier. Nervul optic, functia vizuala si structura interna a ochiului continua sa se dezvolte si in primii doi ani de viata.

La nastere, ochiul unui bebelus reprezinta aproximativ 75% din marimea unui ochi de adult.
Lacrimile curg din ochi prin niste glande care vin din interiorul ochiului avand legatura si cu nasul. Unii copii se nasc cu aceste glande lacrimogene blocate, ceea ce poate conduce la infectii, de aceea, tratamentul cu antibiotice s-ar putea dovedi necesar.

In majoritatea cazurilor, glandele lacrimogene se deschid singure pana in jurul varstei de un an, alteori este nevoie de terapie prin masaj si foarte rar se ajunge la operatie.
Sper ca ti-am fost de folos. Funda:*