| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce beau apa am o stare de voma. Orice fel de apa ar fi(plata, minerala, Borsec) sau oricat de putina as bea.Din cauza asta nu pot sa beau multa plus ca daca beau peste un litru pe zi urinez destul de des :-( numai maxim jumatate de litru pe zi pot sa beau dar nici macar atat de nulte ori.Am luat timp de aproape un an anticonceptionale. Oare poate fi de la ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mdprodan a răspuns:

Salut! ma bucur ca raspunzi repede. Faptul ca medicul ginecolog ti-a recomandat anticonceptionale este un lucru multumitor dar faptul ca te-ai dus tirziu la control este mai putin bine pentru tine. Puteai sa eviti interventia chirurgicala daca chistul nu crestea in dimensiuni.
-Exista numeroase cauze pentru aparitia chisturilor ovariene si trebuie tratate cu mare responsabilitate dar cu ajutorul medicului de specialitate.
-O cauza care duce la dereglarea ciclului menstrual este fluctuatia nivelului de hormoni in decursul unui ciclu menstrual(28 de zile calendaristice),a nu se CONFUNDA cu menstra(perioada efectiva de sangerare,ok?!
-Variatiile hormonale apar datorita cresterii si descresterii nivelului acestora in sange dar sunt influentate de alimentatie(carnea de pasare este foarte bogata in hormoni de creste si de asemenea laptele de vaca este bogat in hormoni de crestere necesari cresterii "armonioase si rapide" a animalului) la care se adauga sistemul tau vegetativ(cum percepi informatiile din mediu inconjurator)-adica daca te consumi rapid in situatii dificile,etc.
-Referitor la perioada de administrare de aproape un an a anticonceptionalelor pot spune ca ai avut mare curaj dat fiind faptul ca toate studiile de specialitate confirma efectul nociv asupra ficatului si rinichilor(hepetotoxic si nefrotoxic).
-Iti recomand sa te impritenesti foarte bine cu medicul tau ginecolog,sa o vizitezi cat poti de des,sa iti faci o ecografie de specialitate(ficat, ovare, rinichi) ca sa excluzi orice complicatie.
-iti recomanda sa iti faci rapid un sumar de urina la un labrator de specialitate si tot la a un laborator de specialitate sa iti faci testele enzimatice(GOT, GPT).
Daca ai intrebari, scrie-mi! mersi

4 răspunsuri:
| SpikeSpigel a răspuns:

De ce naiba ai luat anti conceptionale? Ti le-a recomandat doctorul sau le-ai luat de capul tau? De prezervativ n-ai auzit pana acum? Posibil sa fie ceva boala luata din cauza sexului, n-am idee, n-am avut pana acum contact cu asa ceva, sida, hiv, naiba stie, daca va mananca sa va f*teti ce naiba sa vad fac? Din cateva imi dau eu seama zic ca ai maxim 17 ani, am dreptate? Du-te la un doctor cat mai rapid.

| anonim_4396 explică (pentru SpikeSpigel):

Dece ma judeci daca nu ma cunosti?! Am luat anticonceptionale prescrise de ginecolog pentru ca am avut un chist ovarian de care m-am operat.Nu iti face griji pentru mine ca am facut sex si cu prezervativ oricum.Am doar un singur partener ce nu prezinta semne de boala cum.ai zis tu.Tot la recomandarea lui le-am intrerupt.

| mdprodan a răspuns:

Salut! ca medic as dori a stiu urmatoarele lucruri:1.cine ti-a spus sa iei anticonceptionale, cind ai inceput sa le iei si de ce, ti-ai dozat in prealabil niste hormoni si care? 2.intoleranta ta la apa pare sa aiba multiple cauze, ma intereseaza de cand ai senzatia de voma, daca e doar o senzatia sau daca ai voma cat de putina ar fi, sune-mi ce elimini, cat, ce culoare are? 3.referitor la urinatul tau,trebuie sa stii ca necesarul de lichide/(inclus apa,ciorba, ceairuri, fructe, legume, etc)/zi este de 2, 5-3, 0 L dar depinde de mai multi factori:inaltime,greutate,tesut adios,hrana,cantitatea de sare ingerata, proteine, glucide, lipide, vitamine, minerale.astept raspuns! mersi

| anonim_4396 explică (pentru mdprodan):

Medicul ginecolog mi-a recomandat sa iau anticonceptionale pentru prevenirea aparitiei de chisturi ovariene(am avut unul mare de care m-am operat).Am senzatia de voma de vreo 2-3 luni si nu am vomitat niciodata in aceasta perioada pentru ca m-am abtinut eu cat de mult am putut si tocmai de aceea am spus ca nu beau destula apa adica macar 2 litri pe zi(pentru ca stiu ca atat e bine).Am 1, 64 cm, 54 kg si 18 ani.Nu folosesc sare mai deloc cat despre celelalte consider ca mananc aproape orice fel de mancare( mai putin legume).

| mdprodan a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut! ma bucur ca raspunzi repede. Faptul ca medicul ginecolog ti-a recomandat anticonceptionale este un lucru multumitor dar faptul ca te-ai dus tirziu la control este mai putin bine pentru tine. Puteai sa eviti interventia chirurgicala daca chistul nu crestea in dimensiuni.
-Exista numeroase cauze pentru aparitia chisturilor ovariene si trebuie tratate cu mare responsabilitate dar cu ajutorul medicului de specialitate.
-O cauza care duce la dereglarea ciclului menstrual este fluctuatia nivelului de hormoni in decursul unui ciclu menstrual(28 de zile calendaristice),a nu se CONFUNDA cu menstra(perioada efectiva de sangerare,ok?!
-Variatiile hormonale apar datorita cresterii si descresterii nivelului acestora in sange dar sunt influentate de alimentatie(carnea de pasare este foarte bogata in hormoni de creste si de asemenea laptele de vaca este bogat in hormoni de crestere necesari cresterii "armonioase si rapide" a animalului) la care se adauga sistemul tau vegetativ(cum percepi informatiile din mediu inconjurator)-adica daca te consumi rapid in situatii dificile,etc.
-Referitor la perioada de administrare de aproape un an a anticonceptionalelor pot spune ca ai avut mare curaj dat fiind faptul ca toate studiile de specialitate confirma efectul nociv asupra ficatului si rinichilor(hepetotoxic si nefrotoxic).
-Iti recomand sa te impritenesti foarte bine cu medicul tau ginecolog,sa o vizitezi cat poti de des,sa iti faci o ecografie de specialitate(ficat, ovare, rinichi) ca sa excluzi orice complicatie.
-iti recomanda sa iti faci rapid un sumar de urina la un labrator de specialitate si tot la a un laborator de specialitate sa iti faci testele enzimatice(GOT, GPT).
Daca ai intrebari, scrie-mi! mersi