| porcarumadalina a întrebat:

Dupa ce ma epilez cu bigul pai apar mîncărimi si un fel de coșuri, ce pot sa fac ca sa nu mai apară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sa nu mai folosesti aparatul de ras Bic ca metoda de epilare pentru a nu te mai irita in zona inghinala si sa incerci o alta metoda de indepartare a podoabei "pasaricii" tale. Ai putea incerca sa folosesti Crema epilatoare Weet sau un aparat de epilat cu ceara. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acele bubite/cosuri sunt de fapt foliculita - o inflamare a folicului pilos, si poate aparea dupa epilarea prin smulgere a firului de par sau prin radere. Foliculita poate sa fie superficiala sau profunda, la inceput arata ca un cos ( papula ) sensibil la atingere si deseori se transforma intr-un cos cu puroi ( pustula cu puroi ).

Nu mai folosi lama de ras, incearca sa te indrepti spre epilarea cu ceara traditionala, ceara de zahar sau cumpara un epilator cu 40 de pensete, cat mai bun ( investeste in el ). In timp o sa ti se rareasca firele de par si o sa fie mai subtiri.

Dupa epilare poti sa folosesti 2 aspirine netamponate ( daca nu esti alergica la aspirina! ) pe care le dizolvi in ceai verde, solutia asta are proprietati anti-inflamatoare si trebuie folosita in 12-24 de ore de la prepararea ei - cu cat e mai proaspata cu atat mai bine. ( ingredientele dau un randament mai mare daca sunt proaspete ) Poti sa aplici si comprese cu ceai verde - este anti-inflamator si anti-iritant.

Dupa aplica o crema cu oxid de zinc de doua ori pe zi timp de 4-7 zile, oxidul de zinc este benefic pentru pielea inflamata, iritata sau sensibila. Are proprietati antiseptice, calmante, este antibacterian si fungistatic ( opreste dezvoltarea ciupercilor )
Gasesti crema cu oxid de zinc la Bubchen Baby in DM, e 4-6 lei varianta mica si 18-20 lei varianta de 150 ml.
https://www.dm.de/buebchen-wundschutzcreme-baby-p7613034749420.html

Cu timpul nu o sa-ti mai apara bubite, daca bubitele au puroi poti sa folosesti unguentul Baneocin care lupta impotriva infectiilor provocate de germeni patogeni ( foliculita barbei, foliculita profunda etc ) sau Fucidin crema ( NU Fucidin H pentru ca contine corticosteroizi si pot provoca usor dermatita cortizonica ) in locul unguntului Baneocin. Baneocin sau Fucidin aplici doar 3-4 zile dupa epilare, nu se aplica mai mult de 7 zile continuu pentru ca pot sensibiliza pielea.

Tratamentul pentru foliculita ( crema bubchen si cea hidratanta ) trebuie urmat cel putin 6 luni cu strictete, poate chiar mai mult.

Pentru hidratare iti recomand sa folosesti Bioderma Atoderm Intensive Baume, contine ingrediente hidratante si reparatoare. Calmeaza pielea si amelioreaza mancarimea in scurt timp.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043381

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043418

Nu aplica spirt pe piele, iti distrugi epiderma astfel si te poti trezi si cu dermatita de contact.

| Hexiled a răspuns:

Foloseste after shave, nu o sa iti mai apara MULTE, dar de aparut tot apar

| Ralukafay a răspuns:

Pai nu ai ce sa faci, aia este o iritatie.Ori schimbi bigul si iti iei unul mai de calitate, ori nu il mai folosesti deloc.Si folosesti altceva cu care te-ai putea epila/rade.De preferat ar fi sa cumperi un big pentru femei cu aloe sau altceva, sau chiar si un big de barbati, dar tot cu aloe. Pielea este sensibila.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Daca esti fata, am auzit ca poti la dus sa te uzi ca lumea pe zona in care vrei sa te epilezi, opresti apa si te dai cu sapun mult ca sa fie alunecos si alb. si apoi dai pe zona aia cu bigul.

| AnoAnonima0 a răspuns:

Poți sa te epilezi cu ceara.

| madalinfindrihan a răspuns:

Si mieeee

| Mariaaaavev a răspuns:

Sa te dai cu spirt si dupa cu crema :* Dar spirtul dezinfecteaza si o sa vezi ca ai progrese. ♡