| Georgiana95 a întrebat:

Dupa ce mi-a pus plomba permanenta, aceasta poate sa cada?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Da! N-o sa tina o eternitate, banuiesc ca ti-a spus dentistul care ti-a executat lucrarea sa nu consumi alimente prea reci sau prea calde, sa eviti alimentele dure, toti acesti factori pot duce la distrugerea plombei intr-un timp scurt! Deci, depinde de tine, de ceea ce consumi, in mare parte!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă este bine pusă nu cade. Nu mănânci timp de 2 ore de la aplicarea ei.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca ti-a pus-o corect si respecti cele doua ore in care nu ai voie sa mananci, nu e permis sa iti cada.

| Corina a răspuns:

In principiu, o plomba definitiva nu ar trebui sa cada, dar depinde de cat de bine a lucrat medicul stomatolog si ce material a folosit. Exista, insa, posibilitatea ca plomba definitiva sa cada, dar nu chiar la scurt timp dupa ce a fost aplicata. Mie, personal, mi s-a intamplat sa-mi cada o plomba dupa 1 an. Deci, dupa cum ti-e norocul! Sper sa nu ai ghinionul meu. Bafta!

| arrriadna a răspuns:

Puiule, depinde f tare de medic... Mie mi-a pus mama niste plombe care mi-au stat cu sanatate 13 ani in gura, lund in calcul si faptul ca am bruxism. Un singur medic mai stiu cu "asemenea talent"...
Oricum, in teorie, macar 2 ani ar trebui sa n-ai o treaba.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Daca insisti da.

| kayus a răspuns:

Daca solutia de amalgam sau ceramica este de proasta calitate sau canalul nu a fost bine tratat, este foarte posibil sa cada.

| RoxiutzaRux a răspuns:

Da

| Georgiana95 explică:

Dar daca ma spal pe dinti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da deoarece daca maseaua se va rupe nu va mai fii sustinuta si va cadea. mi s-a intamplat mie.

| andreea_8223 a răspuns:

Sincera sa fiu nu ar trebui duoa parerea mea! asta doar daca e lucrata conform regulilor dentare, sau ma rog! asa cred! pop