| anonim_4396 a întrebat:

După cum am spus într-o alta întrebare, am cazuri de covid la mine la muncă. Se depistează pozitiv si se izolează pe banda rulantă. Ieri aveam senzația că am febra, iar după ce mi-am luat temperatura (termometru pistol) mi-a arătat 36.8. Astăzi iar, simt că mă ia cu căldură, îmi ard mai ales obrajii și corpul. Ochii nu îmi ard. Acum 30 minute mi-am luat temperatura și aveam 37, 5 la frunte, 36, 9 la mână. Pe corp, pe piept dacă pun să iau temperatura (deși nu se ia de acolo, știu) mi-a arătat 38, 2. În fine, ținând cont ca sunt și îmbrăcat. Acum termometrul arată când 36, 8 la mână sau 37, 2, când 37, 5 sau când 37, 7 la frunte, deși mă întreb dacă e chiar bun termometrul. Niciodată, de când am termometrul, nu a arata acest rezultat. Țin să menționez că am gust și miros, iar în weekend am fost plecat pe bicicletă si mi-a fost puțin frig. Mă doare și puțin în gât, tușesc sec câteodată și cu mucus și cred ca mai repede nu ma doare gatul de la răceală, cât am iritat gâtul mereu încercând să scot mucusul afară. Am luat parasinus, fervex și decasept cu propolis pentru gât. Acum vreo trei ore am avut și un pic frisoane, dar m-a lăsat.
Ar trebui să îmi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Temperatura corpului se modifică în timpul zilei, ea crește puțin după ce mănânci sau după ce faci efort fizic (de exemplu, după ce faci exerciții fizice). Temperatura corpului este, adeseori, mai mare la orele după-amiezei decât valoarea pe care o are când te trezești dimineață.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti atat de ingrijorat, de ce nu-ti faci un test de covid?
Toate intrebarile tale de aici nu fac sens pentru nimeni, tocmai pentru ca nu avem de unde ghicii, daca ai sau nu covid.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ca am și bani de dat pe teste. Nu sunt făcut din bani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai chef sa-ti faci test de covid, nu te mai plange, ca noi nu putem ghicii in stele, boala de care suferi.
macar suna-ti medicul de familei si intreaba-l, ca sa primesti un raspuns cat de cat profesional, fiindca aici nu avem medici pe forum.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ma gândeam ca poate de aia ți-au oferit logo-ul de campion al zilei. Ma gândeam ca poate deschizi și cărți tarot sa ghicești ce am. Jasmina, vrăjitoarea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai avea bun simt ai realiza ca sunt un user adult, foarte vechi pe acest forum.
Cu ghicitul se ocupa tiganca din coltul strazii... poate faci un drum pana la ea, sa te consulte!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Serios? După modul de exprimare aveam impresia ca stau de vorba cu o adolescenta de 16 ani!

Observ că tot îți schimbi denumirea pe TPU. Cine este mai vechi pe site te știe ca fiind cea mai înțepată femeie care se consideră atotștiutoare în toate. Ioneasca îți sună cunoscut? Oricâte nickname-uri ai schimba pe TPU, cine este mai vechi pe site mereu te va recunoște după modul de abordare al subiectelor. Acum, ghici ce? Ioneasca ma va ignora pe TPU. Mereu asa faci, orgoliu comunist.

| DarthNiger a răspuns:

Ce ar trebui sa faci e sa iti faci un test anti-covid si sa vezi daca esti infectat, fa asta cat mai repede fiindca daca esti infectat, boala se poate agrava si nu stii cum o sa ti se schimbe starea de pe o zi la alta, azi esti bine sanatos iar maine esti internat la ATI.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți recomand să îti suni medicul de familie și să îi spui lucrurile astea. Eu am fost confirmat covid si exact cu niște frisoane a început totul. După asta a început tusa si durerile în tot corpul și la urmă lipsa mirosului. Simptomaticii nu plătesc testele. Eu după ce am vorbit cu doctorița a venit ambulanța acasă și mi-a facut testul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La cererea angajatorului mama face testul covid la fiecare două săptămâni. Astăzi a făcut testul și rezultatul a fost negativ. Dacă aveam virus, avea și ea pentru că am avut contact direct cu mama. În cazul meu, aseară a fost vorba despre o răceală. M-a pus naiba să merg pe bicicletă, la 0 grade. După ce am luat parasinus combinat cu fervex, m-a luat cu transpirații. Iar temperatura a scăzut imediat. Dacă era covid, temperatura persista.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mă bucur atunci

| 6547756 a răspuns:

Ce fel de termometru folosesti? Cum il iei la mana?
Luand in calcul infectiile de la serviciu dar si simptomele, ar fi bine sa-ti faci un test. Da, trebuie sa-ti faci griji.