| mariac21 a întrebat:

Dupa mai multi ani in care am simtit dureri puternice de cap iar in ultimul timp imi tremurau mainile, am facut un examen CT cranian (cerebral), fara substanta de contrast.
REZULTATUL?
- "Examenul CT nativ al fosei posterioare si al regiunii supratentoriale nu evidentiaza leziuni spontan heterodense intracerebrale. Chist arahnoidian de fosa posterioara, cu diametre de 1.4/1.3/3.1 CM (tr/ap/cc), situat infratentorial pe linia mediana, fara efect compresiv asupra structurilor cerebrale. Sistemul ventricular simetric, situat pe linia mediana, cu volum normal.
Relief cortical normal.
Orbite, stanci temporale, sinusuri anterioare si posterioare ale craniului fara modificari semnificative.
CONCLUZIE :
Chist arahnoidian de fosa posterioara. Fara leziuni spontan heterodense intracerebrale.

Sunt foarte speriat! Ce trebuie sa fac in continuare?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te vada un neurochirurg, dar probabil nu ai nevoie de operatie

| MihaiNicu23 a răspuns:

Apare un chist pe acolo, mergi cu rezultatul la medicul de familie sau la cine ti-a recomandat CT-ul.

| Zeenya a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spun. Vorbeste cu un doctor in domeniu'. Daca esti din Bucuresti iti recomand la spitalul obregia este cel mai bun doctor care opereaza pe creier asmd. Multa sanatate.