| greta02 a întrebat:

Dupa o fractura de femur,operatie cu tija si chestii o sa mai merg normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de tine, de cit de mult vei asculta de sfaturile primite de la medici. In general, oasele se refac cel mai bine dintre toate tesuturile din organism, si, cu grija, vei putea sa mergi, si probabil chiar sa alergi. Insa mereu va trebui sa ai grija la acea zona - va fi o zona sensibila mereu.

| Andrei233 a răspuns:

Da,o să mergi la fel ca înainte.

| greta02 explică (pentru Andrei233):

Asta vroiam sa audlaughingmersi:*

| Andrei233 a răspuns (pentru greta02):

Da.Dar,cum spune alabalaportocala2011 pot apărea şi complicaţii.Nu-ţi forţa piciorul la început (nu alerga, nu sării etc) bănuiesc că ştii şi tu asta.Ai grijă de tine.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru greta02):

Citește tot cea ce ți-am scris.

| greta02 explică (pentru alabalaportocala2011):

Am citit, si iti multumesc pentru sfaturi, oricum pana la anul' cand o sa mi se scoata tija nu o sa mai am de-a face cu cadrele medicale,

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru greta02):

A mai fost la sănătate o întrebare cu fractură de femur și am căutat pentru copilul ăla și nu era așa ușoară treaba, tu pari mai mare decât copilul ăla și am zis că știi să cauți singură cu Google.

Nu este lansare de rachete inter-galactice sunt trei tipuri de greșeli posibile ( 1) greșelile pacientului (2) greșelile medicilor și (3) greșeli legate de spital--instrumentar insuficient sterilizat, infecții din spital, etc.--, din cauza asta fiecare caz este unic.

Dacă crezi că este ceva în neregulă te duci urgent la medici nu aștepți un an de zile. Dar să fie nereguli reale nu aiureli, să îi deranjezi aiurea și să îi superi degeaba.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Sper pentru tine că da, dar există și riscuri să nu dacă nu respecți tot ce trebuie sau dacă apar erori medicale sau dacă apar complicații medicale neprevăzute și nedorite.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Fractura de femur nu este ceva ușor.
Dacă nu respecți toate indicațiile medicilor și nu faci la final gimnastică de recuperare poți avea necazuri.
Dacă greșesc medici că și ei sunt oameni...
În spitale pot apare probleme inclusiv infecții...
Nu este lansare de nave intergalactice și dacă se respectă toate principial te vei face bine fără urmări rele.
Dacă cauți pe net cum este cu Fractura de femur ai să vezi că nu este ceva foarte ușor din punct de vedere medical.

| greta02 explică (pentru alabalaportocala2011):

Am cautat, dar am zis ca poate a mai patit cineva si stie mai bine.si...da,stiu ca nu este ceva usor, doar am stat 3 ore in operatie. oricum sper ca o sa fie totul bine!

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Cea ce depinde de tine este să respecți indicațiile medicilor.
Ca să funcționeze bine anumite mecanisme mai trebuie unse și generalizând ideea trebuie să te porți foarte frumos cu toate cadrele medicale cu care intri în contact și în măsura în care dispune familia ta de bani ăștia poate ar trebui stimulați și financiar.
Trebuie să te informezi de pe internet cum este cu asemenea operații și dacă crezi că au apărut probleme reale dar nu inventate, ca să te dai mare, să informezi urgent și foarte politicos medicii cu care ai treabă.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

A mai fost la sănătate o întrebare cu fractură de femur și am căutat pentru copilul ăla și nu era așa ușoară treaba, tu pari mai mare decât copilul ăla și am zis că știi să cauți singură cu Google.

Nu este lansare de rachete inter-galactice sunt trei tipuri de greșeli posibile ( 1) greșelile pacientului (2) greșelile medicilor și (3) greșeli legate de spital--instrumentar insuficient sterilizat, infecții din spital, etc.--, din cauza asta fiecare caz este unic.

| greta02 explică (pentru alabalaportocala2011):

Intr-adevar asa este. oricum mersi mult!

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru greta02):

Deci nu inventezi probleme aiurea dar orișice neregulă reală, trebuie raportată urgent medicilor care te-au operat și nu să stai un an.

| greta02 explică (pentru alabalaportocala2011):

Sper sa nu apara nereguli.

| VibeTrix a răspuns:

Si eu am avut tot la fel si inca am. Dupa 1 an mi-le scot. Parca cu ele nu mai simt piciorul ca inainte..Il simt mai greu...In fine, poate cand mi-le scot nu va mai fi asa. Succes!

| Jita_Daniel_Ionut_1972 a răspuns:

Nu stiu ca ci si eu sunt tot la fel