| CretaCatalin a întrebat:

Dupa operatia de hernie de disc lombara la cit timp am voie sa fac sex?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

E na, ai avut tu o astfel de operatie de spui asa ceva sau vrei sa il ingrozesti pe acest om, sa fim seriosi, eu am ridicat galeata de carbuni la 2 luni de la operatie si sex cam dupa doua luni cred, nu mai retin exact, oricum se poate conduce masina dupa 3 saptamani deci cred ca si sexul mai fara elan este permis, sa munceasca partenera mai mult un timp

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa aceasta operatie nu ai voie sa ridici mai mult de un kg timp de 10-12 luni.De sex nici nu poate fi vorba un an.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felys):

Asas pun medicii.Nu,nu am avut eu dar a avut soramea asemenea operatie.Chestia ca vrei tu sa ridici nu stiu cate kile dupa 2 luni, faci pe propria raspundere. Nu vreau sa ingrozesc pe nimeni dar asta e termenul in care nu ai voie sa ridici greutati, nici macar sa mergi lapiata cu doua sacose mai grele de 4 kg.Ca vrei tu sa ridici ai mult e pe raspunderea ta. Dar cred ca pentru buna si rapida recuperare trebuie facut cum spune medicul.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Recuperarea totala nu exista in realitate,toata viata va exista o problema la coloana, totusi dupa ce se vindeca taiatura se pot relua activitatile moderat, mie de sex nu mi-a spus nimeni cand ar fi voie, nici macar nu am intrebat, mi s-a parut ultima problema de care sa imi bat capul

| CretaCatalin explică (pentru Felys):

Multumesc!

| CretaCatalin explică (pentru anonim_4396):

Total eronat daca nu te-ai operat tu numai comenta aiurea! Pe biletul meu de externare scrie:"Nu ridicati mai mult de 5kg", deci daca nu cunosti numai induce in eroare si pe altii...

| anonim_4396 a răspuns (pentru CretaCatalin):

Total aiurea vorbesti tu.Depinde ce vertebra este afectata.Invata sa vorbesti frumos bai mucosule. Uita-te cate raspunsuri folositoare am eu si cate tu. Baga la devla ca depinde de vertebra afectata. Daca risica mai mult de cat ii spune medicul are sanse sa paralizeze maimucos mic.

| CretaCatalin explică (pentru anonim_4396):

Scuze dnu.doctor Ramon sora ta sa nu munceasca si sa fie servita de o somitate ca tine ti-a spus ca nu are voie sa ridice mai mult de 1kg...Dar nu pot sa te contrazic bai arici pansat, eu ti-am spus doar ce scrie pe biletul meu de externare.Retine biletul meu nu al sorei sau frate.Iar cu treaba cu mucosu dupa cum vad chiar daca te-ai nascut mai devreme ca mine(nu este ceva sigur)ai foarte putina minte contrar asteptarilor.

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

E na, ai avut tu o astfel de operatie de spui asa ceva sau vrei sa il ingrozesti pe acest om, sa fim seriosi, eu am ridicat galeata de carbuni la 2 luni de la operatie si sex cam dupa doua luni cred, nu mai retin exact, oricum se poate conduce masina dupa 3 saptamani deci cred ca si sexul mai fara elan este permis, sa munceasca partenera mai mult un timp