| Rama89 a întrebat:

Dupa parerea voastra care sunt cele mai periculoase alimente pentru sanatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Depinde de fiecare aliment.
Cele mai periculoase alimente sunt cele care sunt consumate în exces și cele care au E-uri,coloranți artificiali,arome.
Uite aici exemple de alimente:fast-food,chipsuri,prăjeluri,dulciurile multe(organismul are nevoie de ceva dulce dar puțin),alimentele cu foarte multă sare, alimentele cu foarte mult zahăr, sucurile acidulate(toate care sunt pe piață).
În privința sucurilor și alimentelor de pe piață îți recomand să nu mănânci niciodată la mecdonald's sau alte prostii. Mănâncă mâncare gătită acasă sănatos. Sucurile preparăți-le cu un storcător sau chiar blender și sunt mult mai gustoase și aromate.

Sper că te-am lămurit!
Ai grijă de sănătatea ta!
Numai bine!

35 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Drogurile(nu sunt alimente dar se baga in gura!),alimentele cu E-uri, sucurile acidulate cu tone de zahar, sarea prea multa si ...asa cum spunea @Drojdier, tot ceea ce este in exces!

| mgtow a răspuns:

Ciocolata, dulciurile ca si cum ar fi tortul, mancarea cu sare...

| Vizitiul a răspuns:

"Excesele" sunt cele mai periculoase "alimente".

| Yzzza a răspuns:

Fast foooood

| Bebu a răspuns:

Dupa parerea mea cartofii prajiti sunt foarte daunatori, adevarate bombe calorice. Nimic nu mai este sanatos in ziua de azi.

| MeMonaIoana a răspuns:

Sa sti ca melelurile sunt foarte naspa. gen muschi file, crenvursti, carnati, kaizer, sunca da astea cumparate si in special parizelul
sper ca iti e de ajutorwinking

| Gandacelu a răspuns:

Alimtentele cu tot felul de colorant,e-uri etc.,gen chipsuri. Cele de la fast-food,niciodata nu stii ce s-a adaugat in ele,cele expirate.
Ciocolata si dulcurile nu sunt periculoase, mai avem cateodata nevoie si sa mancam ceva dulce, dar nu excesiv.

| costin95 a răspuns:

Eu sincer am vazut un filmulet si va spun ca tot ce bagam in noi este toxic chiar si cele bio, pentru ca noi stricam natura (noi=oameni) si poluam apele si pamanturile asa ca totul ajunge in alimente chiar si in cele "bio" care si acelea sunt contaminate dar daca stai sa te gandesti asa nu ai mai manca nimic asa ca nu iti recomand mancare fast-food foarte mult dulce, foarte multa sare si sucurile acidulate pentru ca ataca dantura!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fast-food, dulciuri, chipsuri...etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parizer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate daca consumi in cantitate mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://desene-vechi.blogspot.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai periculoase alimente sunt cele de fast food contin foarte multe e-uri bineinteles si dulciurile si mancarile foarte sarate si cele cu coloranti... cele mai sanatoase sunt mancarurile facute in casa sau cele bio depinde daca au prea mult ulei iarasi nu este bine unele alimente cum ar fi cele de la fast food te ingrasa si daca ai mai mult de 2 cm de grasime pe piept poti sa mori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carnea de porc grasa

| RubyDonnahue a răspuns:

Cartofii prajiti si carnea

| Dex_6605 a răspuns:

Nu stiu de ce ziceti ca fast foodu e periculos (nu in exces) vorbesc de kebap, shaworma...De exemplu shaworma are salata,ketchup dala, maioneza(daca vrei asta e cea mai daunatoare din shaworma dar poti sa ceri sa nu-ti puna)carne prajita (carne carne adevarata fara coloranti)si cam atat, ce vedeti voi asa de daunator in asta (repet, nu in exces).La fel si cu kebapu...

| LoLSykes a răspuns:

Snaksurile cipsurile alimentele de fastfoodlaughing

| Arsenic a răspuns:

Sincer cred ca excesul de fast food

| Forgivenn a răspuns:

Margarina,zaharul si parizerul!

| danu_1063 a răspuns:

Acid-ul te rog imi dai funda happyhappy!?

| nicolae17 a răspuns:

Daca v-ati referi la alcool. toate dauneaza grav sanatatii dara la mancare. numai cele care se produc in mec donalt.

| Redflowers a răspuns:

Mezelurile de toate tipurile, margarina.Branza topita intra in aceeasi categorie ca si margarina ( sunt asemanatoare cu plasticul (!)erealele gresit procesate si imbunatatite cu diverse arome (in special pentru a-i incanta pe copii) deorece contin o mare cantitate de zahar.aa... fast food.si gasesti mai multe pe http://www.ziare.com/......ive-282983

| yase a răspuns:

Eu cred ca alimentele din varful piramidei consumate in exces sunt daunatoare...

| crystiboss2121 a răspuns:

Fastfood-rile sunt cele mai nocive din cauza ca sunt prajite de multe ori in acela si ule si produsele contin foarte multe uleiuri nocive

| 13031998 a răspuns:

Eu cred ca produsele care contin multa grasime si sare sunt periculoase si chiar ar trebui evitate

| sasha_9967 a răspuns:

Recent s-a facut un studiu care arata ca inghetata este cel mai nociv aliment si in general alimentele congelate. Sper ca ti-am fost de ajutor.big grin

| Mihai_9068 a răspuns:

Fast-Food cele mai periculoase.

| olga_6863 a răspuns:

Grasimile, dulciurile in cantitati mari

| serban99 a răspuns:

Eu zic ca cele facute la magazin!