| ionut7 a întrebat:

Dupa vindecarea pneumoniei virale, dupa cate saptamani se poate fuma fara a exista pericole "mari"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nu se poate fuma! De ce sa arzi banii degeaba? De ce sa-ti pierzi plamanii, ca apoi sa astepti la coada, la rand la un transplant de plamani din Viena? Iti recomand sa te lasi de fumat si te vei simti mai bine dupa o luna!

| Annamaria21 a răspuns (pentru untu):

Omu va cerut un sfat, nu lecții de viata, daca nu stii sa răspunzi din punct de vedere medical de ce te mai chinui cu lectii de viata? Doar pentru ca esti tu impotriva fumatului? Si tu poți sa mori daca mai mananci ciocolată de exemplu, sau daca mai mananci carne, lasa omu sa se simta bine, crezi ca daca i ai spus sa se lase se va lasa? Eu daca iti spun tie sa nu mai mananci dulciuri ca faci diabet, nu mai mananci?

| untu a răspuns (pentru Annamaria21):

Degeaba imi spui, dar deja nu mananc dulciuri! Ingrasa! Alta intrebare? laughing

| DovleacTurbat a răspuns:

De ce nu incerci sa le lasi? Adica, fii sincer cu tine si pune-ti intrebarile "Ce avantaje imi ofera fumatul?; Ce beneficii imi ofera fumatul?; Ce placeri imi ofera fumatul?"

| Annamaria21 a răspuns:

Poți fuma, si eu am fumat chiar după ce am iesit din spital si nu am pățit nimic

| untu a răspuns (pentru Annamaria21):

Da sigur ca nu ai patit nimic, dar o sa vezi peste cativa ani mai incolo si o sa trezesti cu plamanii distrusi (insuficienta respiratorie)!

| untu a răspuns (pentru Annamaria21):

Nu se poate fuma, dar lasa plamanii sa se odihneasca si sa se refaca bine!