| anonim_4396 a întrebat:

Durata de timp de care au nevoie plămânii să se curețe după ce te-ai lăsat de fumat este în funcție de cât timp ai fumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti tanar, in sensul, 14 -
ani, intre 6 si 12 luni. Dar nu se vindeca complet complet.
Daca esti trecut de 30 40 si ai fumat ca locomotiva, atunci e ireversibil.
Scad niste riscuri, intr-adevar, cancer, infarct, diabet, comotie.
Dar se vindeca mai greu, mai ales daca ai o viata sedentara si nu faci sport si stai toata ziua.

| vampyremisa a răspuns:

Depinde de cati ani fumezi. Niciodata organismul nu va fi ca la inceput, dar peste 10-20 de ani, sansele tale de a face infarct miocardic, accident vascular cerebral sau neoplasm vor fi aproximativ la fel cu ale unui nefumator.

| Mad1 a răspuns:

In aproximativ 10 ani se regenereaza ca cei ai unui nefumator.

| Balan_Radu_1998 a răspuns:

Asa se spune din bunici dar adevarul este ca niciodată nu vor mai fi la fel?! Succes!?