| anonim_4396 a întrebat:

Durere in partea stanga fix in zona de lângă brat si oboseala. Ce-mi recomandați?
Mentionez că nu prea dorm si sufar de anxietate.
Luni ma voi duce la doctor.
Cei cu anxietate, ați mai trecut prin asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca vrei sa scapi de anxietate, citeste cartea aceasta (chiar atunci cand nu te ia somnul):
https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

Daca nu crezi ca ceea ce spun este adevarat atunci invata despre cum functioneaza mintea umana, si cum functionam noi oamenii:
https://www.viatasisanatate.ro/minte-caracter-personalitate-editie-completa

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Pentru oboseala, ar trebui sa fii atent la urmatoarele aspecte: 1) ora la care te culci. Daca obisnuiesti sa te culci dupa miezul noptii (dupa ora 12 sau 1 noaptea), chiar daca dormi pana a doua zi la amiaza, tot nu te vei simti suficient de odihnit. Celula nervoasa se regenereaza daca te culci mai devreme, mai ales daca reusesti sa dormi intre orele 9 seara si 12 noaptea. Se spune ca o ora de somn in intervalul orar mentionat aici, echivaleaza cu doua ore de somn dupa ora 12 noaptea. 2) Conteaza si ce stil de viata ai, unul sanatos sau nu. Cei care fumeaza, consuma alcool, au diverse probleme de sanatate, sar peste micul dejun, mananca seara si sunt sedentari sunt predispusi la anumite boli. 3) Persoanele care presteaza o munca intelectuala, deoarece creierul lor este suprasolicitat, nu se odihnesc bine noaptea, sufera de insomnii sau au somnul intrerupt. De exemplu, se trezesc in timpul noptii si nu mai pot adormi la loc. Am auzit un medic la o emisiune parca radiofonica, spunand ca o suprasolicitare fizica duce la relaxarea creierului astfel acea persoana poate dormi mai bine noaptea. De aceea, taranii care dac efort fizic pe camp (unii din ei in zone muntoase, unde aerul e mai poluat ca prin orase), cat si sportivii au parte de un somn odihnitor. Eu personal am avut probleme cu somnul si am luat urmatoarele masuri, care m-au ajutat: - am facut cateva sedinte de acupunctura, cate o sedinta pe zi, timp de 2 saptamani, daca imi amintesc bine. La cateva minute dupa ce imi baga acele un corp (si uneori le rotea, in caz de blocaj al meridianelor energetice) dormeam pana era gata sedinta. - seara serveam o cana cu ceai (de hamei, valeriana, sau alte plante care ajuta in lupta cu insomnia), sau beam puneam sub limba o capsula de melatonina si o lasam sa se topeasca. Melatonina este hormonul care induce somnul in mod natural si care scade odata cu inaintarea in varsta - se stie ca batranii dorm mai putine ore. Se poate lua si in timpul noptii, dupa ce omul s-a trezit si nu poate adormi la loc. - in timpul noptii daca ma trezeam, incepeam sa numar oi de la 100 in jos. Teoretic cand vizualizezi oi sau lebede, sau alte animale care au culoarea alba, sunt induse in creier undele Alfa, cele care duc la relaxare. - am luat magneziu de la magazinul de produse naturiste. Exista Magne B6 si alte produse, dar eu am preferat magneziu lichid de la Favisan, are dozator deci puteam alege eu cat doream sa beau. Pe langa faptul ca alunga oboseala, este benefic si pentru cine lucreaza stand in picioare (de exemplu chelneri, coafeze), caci reduc intensitatea durerii de picioare. - am inlaturat din dormitor aparatele electrice, deoarece am auzit ca undele produse de acestea interfereaza cu undele electromagnetice (sau ceva de genul) produse de creier si pot duce la probleme cu somnul. Eu duc laptop-ul, telefonul mobil si incarcatorul in alta camera, inainte de culcare. - am citit ca una din cauzele insomniei poate fi si lipsa de vitamine si minerale. Cand omul nu se hraneste corespunzator si ii lipsesc anumite vitamine din corp, acesta isi ia acele vitamine din sistemul osos si / sau cel muscular si asta ar putea fi cauza durerilor osoase sau musculare (cum ar fi carceii, numite zgarci la picior, in Ardeal). - cat priveste durerea in zona de langa brat, iti recomand terapia BOWEN (numita si bowtech). Mie mi-a folosit cand am suferit de periatrita humeroscapulara. M-a durut mana foarte tare, astfel incat nu puteam sa o indoi, chiar am dormit cu aceleasi haine folosite pe timp de zi, caci ma durea foarte rau mana incat era un chin sa ma dezbrac si sa ma imbrac cu pijamaua. Am simtit o imbunatatire de la prima sedinta si dupa vreo 2 sau 3 sedinte, eram ca noua. Detalii despre ce este, in ce consta, cum functioneaza, cui se aplica si altele, gasesti pe site-ul www.bowtech.ro Unul dintre meniuri iti da sansa sa gasesti astfel de terapeuti in sectiunea cu harta. Intri pe judetul unde locuiesti si vezi numele terapeutilor, nr lor de telefon si gradul la care au ajuns. Unii au o stea, altii 2 sau 3 stele. La rubrica " Marturii - Cazuistica " sau ceva de genul, gasesti in ordine alfabetica denumirea multor boli si, la fiecare din ele se poate citi un testimonial al unei persoane care vorbeste despre problema ei de sanatate. Unii chiar isi scriu numele si nr de telefon, deci pot fi sunati pentru a confirma cele scrise acolo. Terapia bowen este o terapie total non invaziva, nedureroasa, fara efecte secundare. Se face o sedinta pe saptamana, dureaza o ora si costa 30 lei. Rezultate apar chiar de la primele sedinte. In cazul meu, am scapat de sinuzita si deviatie de sept, fara operatie la nas, nu mai mersul usor leganat (datorat problemelor cu coloana vertebrala), si chiar mi se indreapta coloana vertebrala incovoiata, desi eram trecuta de 40 de ani cand am inceput terapia. Cat priveste anxietatea, trebuie vazuta cauza. Poate te ajuta discutia cu un psiholog, eventual psihoterapie, ca sa scapi de problema, sa gasesti ce anume iti provoaca anxietate si sa elimini acea cauza. Mamei i-a fost prescris Anxiar de un miligram seara, inainte de culcare, dar e depresiva in continuare. Daca anxietatea este cauzata de lipsa de vitamine sau nu, gasesti citind cartea Biblia vitaminelor scrisa de Earl Mindell. O gasesti in format pdf facand o cautare pe google. Sper sa iti foloseasca ce ti-am scris. In cazul in care te-am plictisit cu atatea detalii, este si un defect profesional (am predat multi ani engleza si germana) si am tradus texte tehnice pentru ingineri.