| mastadont a întrebat:

Durere puternică în zona rinichilor, de azi dimineață, febră în jur de 38.8 de puțin timp. Mâine dimineață o să merg la medic însă ce aș putea lua pentru a scădea febra și a ameliora durerea? Afectează cumva ketonalul, substanță activă ketoprofen, sau medicamentele pe bază de paracetamol rinichii în vreun fel? După părerea mea am ori o infecție renală ori pietre la rinichi și nu vreau să fac mai rău.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Despre ketonal nu stiu nimic, dar paracetamolul este indicat la febra si dureri, dar nu mai mult de 4 grame pe zi.

| doctorandus a răspuns:

Iar dacă nu scade febra sună Salvarea.

| mastadont explică (pentru doctorandus):

Din fericire a scăzut, chiar nu aveam chef de o călătorie doar dus la 4 dimineața happy Mulțumesc pentru informații.