| ZaharescuCostin a întrebat:

Durerile pot fi și psihice? Sau produse de creier fiindcă te gândești că ai ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta te referi probabil la un anumit fenomen mai special.
O factor perturbant a produs o modificare a funcționării bune, optime, sănătoase a unui organ.
De exemplu o mâncare complet nesănătoasă a perturbat stomacul tău și din cauza ei, această pertubare a ajuns cu semnale la creier. Iar perturbarea este resimțită ca o durere, iar aceasta este localizată la organul de unde vine, în acest caz, stomacul. Aceasta este o durere să îi zicem fizică, fucțională, legată de funcțiunea unui organ.
Dar există situații atipice legate de bolile psihice.
Te doare extraodinar de tare stomacul, sau altă zonă din corp. Mergi la medic, ți se fac toate analizele și investigațiile posibile și se constată că, în baza științei actuale a medicinei nu ai nimic. Și totuși te doare. Da, aceasta se poate întâmpla, o durere generată de creierul tău. Dar aceste cazuri sunt rare,

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru ZaharescuCostin):

Adică, dacă prin mijloace magice, adică ritualuri, se poate provoca cuiva rău de la distanță, folosind puteri din alte zone ale realității, care îți stau la dispoziție, dacă el invoci?
Tu faci ritualul să-i moară capra vecinului, că ești invidios pe el, că el are capră și tu nu ai.
Capra vecinului moare, fără nici o legătură cu ritualul tău.
Dar tu faci legătura. Vezi, am făcut eu vrăji, de aceea a murit capra.
Asta-i povestea cu magia, albă sau neagră.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru ZaharescuCostin):

Deci îți închipui că poți.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să tot vrei.

| Donsavas a răspuns:

Da.

| Donsavas a răspuns:

Dacă nu ar fi adevărat cum susțin unii pe aici, nu s ar prescrie antidepresive pentru dureri.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da.

| JicaContra a răspuns:

DA, ABSOLUT DA, cine iti spune altceva ABEREAZA

cel mai CATEGORIC EXEMPLU sunt cei care au membre amputate si care simt durere in partea lipsa

iar placebo (exact invers, te vindeci pentru ca, crezi ca iei medicamente dar de fapt ti se da zahar) sau oameni care au simptome de boala fara sa aiba boala doar pentru ca sunt convinsi ca s-au imbolnavit sunt documentate in draci, NEGRU PE ALB!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dureri cauzate de psihic da sau anumite afecțiuni psihice dau dureri mai ales anxietatea

| Nume6 a răspuns:

Dacă te stresezi te poate durea capul, poţi avea dureri musculare, dureri de stomac, de pancreas, neuronii din creier dau semnale în tot corpul că ești stresat.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Durerile nu pot fi psihice, pshicul este de fapt o voce interioara care ne dicteaza ce si cum sa facem. durerile reale sun fizice, ele intr-adevar pot fii provocate la nivel psihic printr-o experienta neplacuta sau ceva ce ne-a marcat si ne face sa ne amintim de aceea data