| Btwinfected a întrebat:

E 4 noaptea cand scriu asta si probabil restul copiiilor de varsta mea dormlaughing. In vacanta mi-am dereglat somnul, ma culcam la ore gen 3-4 noaptea dar niciodata mai tarziu si ma trezeam pe la 13:30-14:00. Tot asa ma culcam si in vara dar cand a inceput scoala nu am avut problema asta. Acum, pur si simplu nu mai pot sa dorm. Cand ma pun seara in pat nu pot adormi nici cum. Curg apele pe mine, si cand incerc sa inchid ochii si sa adorm pur si simplu ma incalzesc si imi ard mainile si picioarele. Dar daca vreau sa dorm pe timp de zi, gen dupa ce am venit de la scoala pot si n-am nici o problema. Nu stiu ce sa fac. In cat timp imi trece? Sunt foarte nervoasa si stresata din cauza asta. Dimineata sunt foarte obosita si in timpul zilei imi este si foarte rau... Dau fundahappy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| hhhapciuuu a răspuns:

Trebuiesa iti faci un orar fix cu orele la care te culci. sa faci mai mult sport pe timp de zi pentru ca incapabilitatea de a dormi este provocata de energia din organism care nu a fost consumata. spune-i mamei tale sa iti cumpere valeriana, sunt niste somnifere naturale facute din plante, gen teiul.
o sa iti treaca dupa ce iti stabilizezi somnul. fa o baie inainte sa te culci ca sa ti se inmoaie muschii.
succes :*

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incearca sa nu te culci mai tarziu de 22.Va fi greu o perioada dar, cu timpul, ti se va regla somnul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ti-ai dereglat somnul asa il reglezi.O saptamana vei trce prin chin. Faci activitati in timpul zilei chit ca vei cadea de somn.Pui ceasul sa sune dimineata, dai cu apa pe fata si faci activitati si dupa ce vii de la scoala pana seara la 11. Asa timp de o saptamana. Daca ti-e somn in timpul zilei cand vii de al scoala, nu dormi.Numai asa corpul tau va obosi pe timpul zilei si va cere somn la ora de culcare normala.

| Roberthd a răspuns:

Incearca sa asculti muzica, seara, cand te pui sa dormi. Pe mine ma ajuta sa dorm mai bine happy