| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca dormi mai mult cresti in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| purpleice a răspuns:

Nu chiar daca dormi mai mult, intr-adevar ideal este ca copii si adolescentii in crestere sa doarma in jur de 9-10 ore pe noapte. ceea ce este insa adevarat este ca atunci, cand dormim glandele noastre secreta cei mai multi hormoni de crescut.si este ideal sa ne culcam cat mai devreme, in jur de 10-11, pentru ca in perioada aceea glandele secreta cei mai multi hormoni.

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu.Doar prin prisma faptului ca iti odihnesti corpul corespunzator si astfel el prospera. Dar nu cresti mai mult decat este stabilit genetic. Daca ar fi asa cum zici tu, eu as avea 2, 5 m! Ca le dormmm!

| Malvina24 a răspuns:

Nu neaparat.Depinde cum vezi problema.Somnul ajuta corpul sa se mentina in forma. daca esti la varsta adolescentei e normal sa cresti in inaltime.De asemenea si bebelusii la fel, cresc dar nu din cauza somnului.Acum sa nu crezi ca daca esti inalta si nu mai dormi nu vei imi creste in inaltime.Nu! Uite un site, poate mai gasesti cateva informatii mai detaliate:

http://www.csid.ro/......l-2762031/

| Ady00pk a răspuns:

Daca urmaresti cresterea in, inaltime e mai bine sa dormi mult decat sa nu faci asta. Dar nu te baza doar pe somn, somnul e un + pe care tu nu trebuie sa-l ignori.De asemenea sportul inalta(doar prin practicarea unui sport si avand un corp atletic ai sanse sa cresti). Baftahappy

| cristianorudi7 a răspuns:

8 mm da dupa aia revii la loc

| kaTTsu a răspuns:

Da, am 2m 05, dorm 17 ore pe zi.

Răspuns utilizator avertizat
| DeathLord93 a răspuns:

Nu cred

| Delya_6437 a răspuns:

Da

| Cosmin_7782 a răspuns:

Daaaa...cativa milimetri...