| TudorFox a întrebat:

E adevarat ca de la fiecare tigara fumata ti se duc 5 minute din viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alex15ccc a răspuns:

E o generaliare, unii fumeaza de mici pana la 70 de ani si nu au nimic, minutele lor unde sunt?

| Frank51 a răspuns (pentru alex15ccc):

Au un sistem imunitar mai puternic. Dar sunt si unii care mor la 50 din cauza ca un organ le-a cedat datorita fumatului. Exista cazuri si cazuri, fiecare depinde de organismul persoanei.

Ca raspuns la intrebare, nu, nu este adevarat, dar este clar ca nici bine nu iti merge. Daca fumezi o tigara pe luna traiesti la fel ca ceilalti, nu te va afecta cu nimic.

| alex15ccc a răspuns (pentru Frank51):

Care este legatura dintre sistemul imunitar si tutun?

| Frank51 a răspuns (pentru alex15ccc):

Atunci cand fumezi celule din plamani mor, acestea sunt expulzate in exteriorul lor, iar sistemul imunitar trebuie sa se ocupe de asta. De unde crezi ca se face cancerul la plamani? Unii oameni nu pot sa scape de excesul de celule moarte din plamani din diferite motive(printre care sistemul imunitar), si cedeaza ori plamanii ori organele din vecinatate. Daca fumezi o tigara pe saptamana sau luna nu ai ce sa patesti.

| sdws77 a răspuns:

Sincer, nu cred. As zice ca e doar un slogan anti-fumat.

| Pandicornita a răspuns:

Da, din pacate

Funda?

| andreeabosca a răspuns:

Nuuuu