| Petrovic a întrebat:

E adevărat că există o grupă sangvină mai rară? Dacă da, care este? De ce este aceea mai rară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este adevarat!---in lume exista foarte putine persoane (doar cateva zeci de persoane!) care au sange de grup O fals. Persoanele care au grupa" O fals " detin o gena care, in mod normal, ar trebui sa fie nefunctionala. La aceste persoane gena este functionala, imprimand un asa numit "fenotip Bombay". Persoanele cu fenotip Bombay nu pot fi "donatori universali"( doneaza sange si altor grupe din sistemul ABO) cum sunt cele care au grupa sanguina "O adevarat". Aceste persoane pot dona si pot primi sange numai de la alte persoane cu fenotip Bombay.

| AlexCristi97 a răspuns:

AB negativ este cea mai rara din sistemul AB0. Cu toate astea mai exista si cateva alte grupe prezente la un numar mic de persoane.
Trebuie sa stii genetica si atunci intelegi de ce e cea mai rara.

| jocker007 a răspuns:

AB4 cu rh pozitiv e cea mai rara din câte știu eu dar nu știu sa ți spun de ce. Pe asta o am și eu. Pot dona sânge doar la AB4 dar pot primi de la toate grupele sunt un norocos în caz ca o sa am nevoie de sânge.

| Constantin_Stefan_1975 a răspuns:

Cea mai rară grupă de sânge se numeşte „sângele Bombay" (HH). Este un tip de sânge în afara sistemului standard ABO, iar în lume se găsesc doar câteva zeci de persoane cu acest tip de

| Constantin_Stefan_1975 a răspuns:

Două noi sisteme de grupe sangvine au fost descoperite în 2014, potrivit sciencesetavenir.fr. Cele două poartă numele Langereis (Lan) şi Junior (Jr) şi au fost identificate de cercetătorii de la Institutul Naţional de Transfuzii Sangvine din Franța.