| cooldreams a întrebat:

E adevarat ca pestele contine mercur? Si deci asta inseamna ca n-ar trebui sa mai mancam deloc peste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Unii pesti, depinde din ce loc 'mananca'. Daca il cumperi dintr-o mare sau ocean poluat, cum D-zeu vrei sa fie?
Ei nu contin mercur in mod normal! Numai daca traiesc in ape poluate.

| minrest a răspuns:

Mercurul ajunge in oceane, de acolo in pesti si se concentreaza in pestii rapitori. Deci sunt de evitat doar pestii din ocean, si nu toti, ci marii rapitori, care au trait multi ani in care au ''adunat'' mercur din pestii mici. De exemplu, tonul.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu prea, mai rar, consuma orice tip de peste in afara pangasiusului care poate veni din apele poluate ale Vietnamului. Eu unul prefer peste oceanic pentru ca nu are oase, dar si el romanesc este ok mai ales ca este gustos insa atentie mare cu oasele.

Exista somon norvegian, e un pic mai scump, dar cu ala singur nu dai gres. Mi-e greu sa cred ca acolo sunt mari poluari.

Acest tip de carne ramane esentiala.

| Mykymu a răspuns:

Tot peștele (incluzând și fructele de mare) conține urme de mercur. Pentru majoritatea oamenilor, aceste „urme" de mercur (cantități infime) nu pun probleme de sănătate. Cu toate astea anumite specii de pește conțin un nivel foarte ridicat de mercur. E vorba mai ales de peștele răpitor, care, pe lângă că inhalează mercurul prezent în apele oceanice, se hrănește cu alți pești, la rândul lor, contaminați cu mercur. Evident, peștele de mari dimensiuni trăiește mai mult; un motiv în plus pentru ca nivelul de mercur să fie mai ridicat la acești pești.
NU eliminati pestele si fructele de mare din alimentatia dumneavoastra! Acestea sunt bogate in minerale, acizi grasi sanatosi si proteine. Incercati sa consumati pesti si fructe de mare ce contin mai putin mercur – (pesti mici, cu o durata de viata scurta si fitofagi).
Funda?

| daniel251997ph a răspuns (pentru Mykymu):

Da,contine mercur si te sfatuiesc sa mananci peste de apa dulce, este si mai gustos si are acelasi nivel de proteine si de fosfor