| Aoxkajcjw a întrebat:

E adevarat ca pot merge la medicul de familie de cate ori vreau pentru tratament? Gen am acnee..si am fost acum vreo 5 luni si imi dadu zynerit parca dar au trecut pentru un timp..acum is full iar

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Incearca isotrexin. Vorbeste cu medicul dermatolog sau de familie de acesta.

| alina2k18 a răspuns:

Cere trimitere pentru dermatolog, acneea nu se trateaza usor, poate la tine are cauze hormonale.

| Aoxkajcjw explică (pentru alina2k18):

Nu mi permit un dermatolog.un cunoacut a foat si a platit 150 lei pe luna timp de 6 luni

| alina2k18 a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

E gratuit cu trimitere.
Te duci la orice spital care are sectie dermato.
De unde esti?

| Directioner99 a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Daca vrei sa scapi cu adevarat de aceasta problema, dai si 150 lei numai sa scapi

| Aoxkajcjw explică (pentru Directioner99):

150 pe luna.6 luni

| Bizon95 a răspuns:

Daca iti da un tratament pentru orice problema ai avea
si nu are efect... presupun ca da
nu stiu legea, dar asta e minimum de bun simtwinking
dar, fiind rrrominica, D-zeu cu mila! big grin

| Directioner99 a răspuns:

La medicul de familie nu te duci pentru tratament de acnee. Eventual sa iti dea o trimitere la un medic dermatolog, pentru ca el e competent pentru problemele de piele.

| Serpisorul a răspuns:

In anumite perioade ale adolescentei trebuie sa faci un tratament continuu deoarece apar schimbarile hormonale. Te poti duce la medicul de familie ori de cate ori ai nevoie.
Probabil doctorul ti-a dat un tratament "general" pentru adolescenti, dar daca nu te ajuta, poti cere o trimitere catre dermatolog sau te poti duce chiar tu la unul, nu este scump.

| Aoxkajcjw explică (pentru Serpisorul):

Ba cam da

| Serpisorul a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

O dermatoscopie porneste de la 50 de lei si cred ca e maxim 100. Tratamentul probabil o sa coste. Nu stiu daca se dau compensate pentru asa ceva, dar daca se dau, mai bine iei trimitere.