| unomdeosebit a întrebat:

E adevarat ca poti inlocui o masa cu un shake proteic? NU vreau sa mai pierd timpul cu mancarea, ce recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inainte de antrenament da este ok apoi carbo si grasimi, dar sa fie undeva la maxim 25% proteina din zer, restul proteine vegetale 50% si animalice, proteinele sunt proteine nu exista diferenta, dar avem nevoie si de alte lucuri care se regasesc in alimente

o dieta bogata in grasimi creste cresterea masei musulare, 3 zile fullbody ajuta,mai multe seturi ajuta, somnul, apa multa, dupa antrenament consumam carbo, cardio opreste cresterea masei musculare

| LPCTSTR a răspuns:

Fals. Un shake proteic NU VA INLOCUI niciodata o masa normala, preferabil variata.
Nici nu este nevoie de explicatii, fiecare aliment contine diverite valori si substante utile corpului, in timp ce altele nu le contin.
Auzi! Nu vrea sa piarda timpul mancand! Dar cand, oare cand a ajuns a manca sa fie o pierdere de timp? Nu stiu de voi, fratilor, dar, pentru mine, masa este cel mai bun moment din zi... numai atunci pot explora existentialismul rolling on the floor

| sabin89 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Cred că s-a referit la timpul pierdut cu pregătirea mâncării - tocat ceapă, morcov, pus în oală, aşteptat până fierbe etc. deci pregătirea mâncării presupune timp. Plus că urmează apoi strânsul mesei, spălatul vaselor ş.a.

| LPCTSTR a răspuns (pentru sabin89):

In orice caz, mancarea nu poate fi inlocuita de un shake, niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ocazional se poate inlocui, daca chiar esti pe fuga si ti-e mai la indemana sa-l faci. Dar depinde ce contine, ca daca e sarac in nutrienti, nu e bun. Si doar ocazional poate inlocui o masa pentru ca stomacul are nevoie sa digere mancarea, practic shake-ul e mai degraba o bautura. Nu ai fibre, care sa ajute sistemul digestiv (fibrele fiind extrem de importante) si sa provoace satietate pe termen lung.

| aleee5262 a răspuns:

Nu. Mananca o masa sanatoasa in cantitati nu mari ci echilibrate si dupa masa acel shake va aduce un plus organismului tau