| anonim_4396 a întrebat:

E anormal sa nu simti nevoia de afectiune, de iubire, de apropiere fata de alt om?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Da, unii nu au astfel de sentimente, unii nu au deloc sentimente (cauta pe google, parca Boderline se numeste sindromul, sau numbiness), nu inseamna ca sunt oameni rai sau ceva doar asa se manifesta ei.
Nu are legatura cu sexualitatea.

| Donsavas a răspuns:

Eu nu vad nicio legătură cu sexualitatea in intrebarea ta. Nu ma pot pronunta. Poti suferi de o boala psihică fără să conștientizezi sau poti avea o tulburare de personalitate si sa n ai habar. Din punctul meu de vedere, lipsa de empatie este ceva destul de serios, un lips de care nu ar trebui să te scutesti.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Sunt empatica, doar ca nu las emotiile sa ma conduca si nu simt nevoia sa am pe cineva langa mine.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu e anormal sa nu simti nevoia de atasament. E o nevoie pe care o au oamenii ce si doresc sa se afilieze sau care au nevoie de protecție.

| Endoryus a răspuns:

Anormal pentru cine? Pentru tine? Pentru mine? Pentru majoritate? Ce conteaza. Conteaza ce te face pe tine sa te simti bine. Daca nu simti nevoie, nu e nici o problema. Atata timp cat TU crezi ca nu e o problema. Lasa pe restul sa vorbeasca degeaba.

| Yurisa a răspuns:

E ok, de ce sa nu fie normal, exista persoane asexuale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ești din rândul asceticilor, da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde daca e vorba de asexualitate Sau de persoane cu schizoide, cu tulburari de personalitate evitantã se poate spune ca e anormal