| Lola200228 a întrebat:

E buna tensiunea 93 cu 64 și puls 78? Am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tensiunea este "de aviator".
Pulsul este un pic mai mare (60-65), dar probabil te-ai miscat mai tare inainte. Masoara pulsul dupa 15-20 minute de stare relaxata (stat pe scaun sau culcat).

| Donsavas a răspuns:

Tensiunea este buna! Nu ai de ce sa ti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai tensiunea mică. Pulsul e bun

| Gfts a răspuns:

în cazul adolescenților tensiunea normală are valori de 94-140 (sistolică) și 62-88 (diastolică).
E perfect normala