| Chocolate_1577 a întrebat:

E cineva pe aici care si-a facut operatie de amigdalite? Daca da, cum te-ai simtit dupa operatie? Ai mai racit dupa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un coleg de clasa cand eram la profesionala s-a operat, era mort de foame slabise mult navea voie sa manance si dupa operatie iau pus gheata pe gat nu a fost placut deloc, pai normal ca a mai racit acea operatie e din cauza ca se inflameaza amigdalita.

| Cronki a răspuns:

Amigdalele inflamate cronic nu mai ajuta in autoapararea organismului, ci se transforma la randul lor intr-un focar de infectie. Mergi mai bine la un control. Daca amigdalele se inflameaza mai mult de 5/6 ori pe an atunci este necesara operatia. Operatia este foarte usoara, nu este dureroasa si nu curge sange( doar un pic.ca la o masea). Durerea incepe sa apara dupa 2 ore de la operatie. dar cu un calmant si un somn bun se poate trece si peste asta. Apoi, inca doua zile de antibiotice, timp in care vei bea multe lichide. O luna de zile vei simti un oarecare disconfort la inghitit. Daca vrei si esti interesata imi spui si voi reveni cu alte detalii despre cum decurge operatia. Eu sunt foarte multumit, deoarece inainte aveam febra cam de 2 ori pe saptamana, ceea ce nu s-a mai intamplat dupa ce m-am operat!

| geany1997 a răspuns:

Si eu am fost operata acum 5 zile si inca ma doare tare...sad trebuie sa beau multe lichide si e dureros iar fara calmant nu pot sa dorm.Eu am facut anestezie totala si nu am simtit nimic in timpul operatiei.Sanatate multa!