| unomdeosebit a întrebat:

E greu sa te pensionezi de o boala sau handicap? Te examineaza cineva si ce boli trebuie sa ai sa fii pensionat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Inainte spuneai că nu ești pregătit pentru viață (desigur din cauza școlii românești) iar acu te pensionezzi?

| unomdeosebit explică (pentru sierra1):

Nu am zis asta

| unomdeosebit explică (pentru sierra1):

Ma refeream la oamenii care lucreaza si ridica in slavi lucratul. oamenii astia nu traiesc. sunt angajatii perfecti. eu nu sunt angajat. sunt liber

| sierra1 a răspuns (pentru unomdeosebit):

" unomdeosebit : eu nu sunt angajat. sunt liber" - bănuiam

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca crezi ca esti bolnav, mergi la medicul de familie care te va trimite la specialist, care iti verifica capacitatea de munca. Oricum va trebui sa vii la consultatii periodice, sa fi contribuit la asigurarea de sanatate pana in momentul ivirii bolii.Si sa mergi la recuperari perdice
Lenea sau chiulangita cronica nu se pune la boli profesinale
In cazul bolilor psihice din nou medic de familie trimitere la specialist cateva internari la phiatrie(daca gaseste ceva) Oricum drumul e lung si anevoios.
Inca ceva Daca nu ai lucrat atata timp trebuie platita asigurarea de sanatate la CNAS., pentru ca ce am scris mai sus necesita consultatii si nu te primeste daca nu esti asigurat.

| alina2k18 a răspuns:

Nu te examineaza, merg si ei pe incredere laughing
Otherwise, mers la comisie anual, internari, investigatii si multe altele laughing

| Invictusman a răspuns:

Nu este, cu ajutorul psihiatrului poți sa îți faci dacă ai boli mintale gen psihoza, schizofrenie, retard mintal etc. De exemplu dacă ai o anxietate foarte severă sau depresie cronica și e în stadiu serios cu elemente psihotice îți face pensie medicul psihiatru, evident pentru ca asta sa se întâmple trebuie sa stai o perioada internat la psihiatrie.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Tu ești apt de munca nu ai nici un handicap, ești doar bleg/leneș...îți poți cauta un job ca agent de securitate, nu trebuie sa faci mare lucru, sau sa te angajezi într-un supermarket ca lucrător comercial la part time ( 4 ore ) doar pui marfa pe rafturi.

| Nume6 a răspuns (pentru Invictusman):

Unde o să ajungă ţara asta daca tinerii nu merg la munca? Avem 900.000 mii de tineri care stau pe banii parintilor și unii tanjesc la o pensie de 375/60 lei că mai mult sa nu se astepte ca da statul persoanele care au un handicap sunt in grija familiilor pentru ca nu au cum sa traiasca cu banii ăștia

| Invictusman a răspuns (pentru Nume6):

Sunt multe persoane care se,, dau bolnave ", uitate la persoanele de etnie Rroma cum se dau "lovite " ca sunt bolnave, ca au frezoane și trăiesc pe ajutor social, efectiv sunt persoane sănătoase, apte de munca, bine sunt și Romani care își fac pe dincolo, tot mai mulți își fac pensii, ajutor social sau alte chestii de genul prin Netherland, îți dai seama ca nu se mai streseseaza sa lucreze pe 1400 de lei pe luna, când ei primesc 1000 de Euro în schimb. Sunt tot mai multe persoane care se dau Trilulilu ca să obțină pensii, doar ca nu cumva sa miște un deget la munca sa se răneasca.

| unomdeosebit explică (pentru Nume6):

Mai bine stai degeaba decat sa iti rupi spatele pentru 800 lei

| Nume6 a răspuns (pentru unomdeosebit):

E 1550 cu tot cu banii de masă poate si niste tichete separat sa iti iei mancare daca esti băiat de faci treabă ajungi in 4-5 ani la 2500 lei net ia vezi că ăștia de mergeau cu d-astea au cam fost prinși

| Nume6 a răspuns:

Iti și da tie statul mult rău. o sa primesti 375 de lei care nu o sa iti ajunga nici la o masea conform noii legi sau 60 de lei ca grad grav nu se mai da asa usor cel mult vei primi grad 2, dar mi se pare jegos ce vrei sa faci roaga-te la Dumnezeu ca esti sanatos si poti sa muncesti. Iar ce vrei sa faci e fraudulos ar trebui sa fi dat pe mana politiei.

| DascaluIoan a răspuns:

Să-mi bag mințile. Mai întâi te minți singur că munca e sclavie și că vrei să fii liber, și acum vrei să te pensionezi pe caz de boală că n-ai bani. La muncă dacă vrei creanțe. I-auzi al dracu noi oamenii muncim și plătim impozite să ținem toți trântorii. Ai fost toamna asta la vot?

| unomdeosebit explică (pentru DascaluIoan):

Nu vreau sa muncesc dar vreau sa am o scuza pentru asta ca sa nu mai comenteze astia ca tine