| 5555Anonim5555 a întrebat:

E mai bun un puls al inimii mare sau unul mic? Dacă da, explicați-mi de ce e mai bun pulsul mare sau mic, vă rog.
Eu am 15 ani și în general la termometru digital îmi apare că am pulsul 119, câteodată 110, e bun acest puls pentru vâstra mea?
Țin să menționez că am și suflu sistolic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta, pulsul normal este intre 60-75 si va fi mai mare la efort (pana la 90-95), dupa care trebuie sa revina la normal in maxim 15 minute de relaxare.

Daca depasesti aceste valori, atunci trebuie sa te consulti neaparat cu medicul de familie, sa te trimita la investigatii de specialitate (cardiologie)!

| Violleta2022 a răspuns:

Termometrul digital arata doar temperatura corpului in grade Celsius sau fahrenheit, nu arata pulsul si nici tensiunea arteriala!
Poate te referi al tensiometru.

| 5555Anonim5555 explică (pentru Violleta2022):

Da, tensiometru
Greșeala mea, scuze

| Nirvanaaa a răspuns:

E pulsul la care te simți tu bine. Unii la 50 bătăi se simt bine și la 80 nu. La alți oameni e fix invers.
Dacă pulsul e in repaus e puțin cam măricel 100 și ceva. Dacă însă e după un efort fizic atunci se justifica. Cred ca te-ai referit la tensiometru, nu la termometru. Dacă te supara pulsul mărit, atunci consulta un specialist cardiolog.

| Vântulalb a răspuns:

Puls sau tensiune?
Puls 119 este foarte mare. Enorm.