| anonim_4396 a întrebat:

E normal ca de la anxietate cateodata sa imi tremure fata si sprancenele? Asta se intampla cand ies din casa.
Poate fi vorba deja de o psihoza? Anul trecut m-a diagnostic medicul psihiatru cu psihoza,
am fost la alt specialist si ea mi-o zis ca nu poate fi vorba de psihoza ca nu am halucinatii auditive si vizuale.
Ideea e ca de la o anxietate atat de severa as putea da in psihoza? Cand ies afara din casa tremur din toate incheieturile inclusiv capul, trebuie sa ma concentrez extrem de mult sa nu vada ceilalti ca tremur dar deja cativa cred ca si-au dat seama din pacate era inevitabil.
Chestia ce ma deranjeaza cel mai tare e ca imi joaca sprancenele si imi tremura fata de la emotii cand ies afara si sper sa nu fie vorba de o boala mai grava.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Psihozele presupun o tulburare in care pacientul nu mai este in stare sa distinga ce e real de ce nu e real, ceea ce nu e cazul la tine. In cazul tau e doar o tulburare destul de severa de anxietate care cu timp, rambdare, suport din partea familiei si un terepeut bun poate fi rezolvata.

Cat despre intrebarea ta, da este posibil sa tremuri din cauza stresului mai ales daca intensitate este la cotele pe care le descrii.

Din cate vad te descrci totusi bine, in ciuda anxietatii esti in stare sa iesi din casa, treaba care e mare pentru cienva in situatia ta, felicitari!

Ca sa te asiguri ca nu e altceva poti merge la medic sai sa-i descri simptomele si vezi ce zice, cert e ca tulburarile astea nu se fac psihoze atat de usor, trebuie mai multa presiune si mai mult timp pana as ajungi acolo.

| anonim_4396 explică:

Reusesc sa ies din casa pana la magazin sincer si e aproape de mine
distante mai lungi nu prea fiindca tremur rau. si lumea observa...
spre norocul meu reusesc cu ochelari sa ies din casa dar doar cand e soare dar neavand prieteni ies pentru o perioada scurta asta si pentru ca sunt foarte depresiv.

| RoCkKiD a răspuns:

Incearca sa nu intrerupi contactul cu oamenii din afara familiei pe care ii cunosti pe cat posibil, fii deschis cu afectiunea ta si nu te teme sa ceri ajutor. E drept ca uneori vei fi refuzat dar exista si oameni care nu vor fi deranjati sa-ti indinta o mana.

Tine-ti aproape si familia si explica-le cum te simti, la romani e greu de explicat asa ceva dar nu renunta.

In acelasi timp sa incerci sa intri in contact cu un terapeut cat mai repede pentru a incepe terapia.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Diagnosticul de psihoză se pune doar in cazul persoanelor bolnave cronic sau in spitalizare.

| IonutCG90 a răspuns:

Buna. Ce varsta ai, ce sex ai? Incearca sa iti invingi aceasta teama te rog. Anxietatea e ceva urat, prin curaj poate fi invinsa. Un sfat bun ar fi sa iesi cu cineva apropiat fie ca ti-e ruda sau amica sau orice, si sa prinzi acest curaj. Sau sa te motivezi citind carti de specialitate, ce impact are mentalul asupra omului, te pot ajuta cu sfaturi despre carti dar intai sa realizez cat esti tu dispus ca om sa scapi de acest mic impediment.

| anonim_4396 explică (pentru IonutCG90):

Aproape 30 sunt baiat
ce carte mi ai recomanda? happy

| IonutCG90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi inainte. Esti barbat! Vezi? Deja mentalul tau te desconsidera. Sunt convins ca esti un barbat destept frumos care doar are un mic blocaj mintal, o teama de viitor care se mai numeste si anxietate. Asadar, iti recomand o carte, dar sunt foarte multe care te-ar ajuta, carta se numeste: Joseph Murphy0-Puterea extraordinara a subconstientului tau. Fii puternic, poti! Poti invinge aceasta anxietate in mai putin de o luna doar cu gandul si sufletul!happy O sa vezi. Sfatul meu, intreaba un doctor specializat despre sfatul meu cat si despre anxietatea ta, te vor ajuta raspunsurile si-ti vei da seama cat de aproape esti de schimbare.