| Cristall155 a întrebat:

E normal ca o fată la vârsta de 15 ani să aiba înalțimea de 150cm? Ce trebuie să facă pentru a creste in inalțime?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Da,e normal!
Ce trebuie sa faca? Sa faca un sport, inotul ajuta cel mai mult!

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de mostenirea genetica de la parintii tai!

La 15 ani, ca sa stimulezi cresterea, trebuie sa te apuci serios de un sport, facut zilnic; baschet, volei sau chiar inot.

| Sn4k3 a răspuns:

Sport (inot, baschet).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu ai sã poti sã mai cresti asa mult dupã vârsta de 15 ani ca fatã, este normal nu toatã lumea este asa inaltã. Fi fericitã cu inaltimea ta.

| Cristall155 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de incurajare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristall155):

Nu multumi mie, celorlalti Daca te apuci de un sport in care iti lucreaza picioarele arati mai bine decat schijele care au peste 165cm

| Kogaion a răspuns:

Baschetul e cel mai bun pentru cresterea corpului in inaltime.

| Doarof3 a răspuns:

Mie mi se pare super drăguț sa fi scundă.Eu am 14 ani și 1, 65 si vreau sa fiu mai mica de înălțime.Mi se pare super enervant sa fi inalta

| BlackRose03 a răspuns (pentru Doarof3):

La 1.65 nu esti inalta.
Fi mulțumită cu înălțimea ta, e mai usor sa faci anumite lucruri cand esti mai înalt, plus ca bărbaților le plac fetele mai inalte.
Scuze pentru repetitie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackRose03):

1,58 e media la femei in Romania, este destul de inaltã.
Dacã esti mai înaltã si ajungi la toate rafturile, nu este un motiv de laudã.

| BlackRose03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca e motiv de lauda, este un avantaj.
Dar din ceea ce spune arată ca prefera sa fie scunda si se crede inalta, dar e doar cu putin peste medie.
Apropo, media in Romania este 1.61.
Dar aceste "palugi" sunt fie ca vrei sa accepti sau nu mai atractive decat cele scunde.
Înălțimea e un avantaj fizic.
Si eu am 1.65 ca si ea, dar voiam sa fiu mai inalta cu cativa cm.
Daca eram mi-ar fi fost mai usor sa ajung la unele rafturi, sa practic un sport de performanta precum volei sau baschet, as fi fost mai atractivă fizic etc.
Înălțimea nu e un mare avantaj, dar decat scunda prefer sa fiu inalta.
Sunt a 8-a, am 15 ani.
Si am ceva colege mai inalte decat mine.
Deci nu cred ca la 1.65 esti inalta, dad e putin peste mediu ce-i drept.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackRose03):

Dacã nu esti asa inaltã te avantajeazã in alte sporturi, gimnasticã, tenis, inot, lupte la podea judo sau mma. dacã esti mai hardcore fiare powerlifting.

| kitra97 a răspuns:

Ai putea să te apuci de inot, dacă vrei să grăbești procesul de crestere.

| Marin_Sara_1992 a răspuns:

Te poti apuca de sport, daca chiar iti doresti sa cresti