| eni a întrebat:

E normal ca un copil de 12 ani sa aiba pulsul 126? Nu e mare? Tensiunea e normala, 140 cu 70 cel mic.Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pulsul nu e foarte mare, fiindca copiii au pulsul mai mare decat adultii. La 12 ani e normal pana la 110, cam asa. Dar tensiunea este foarte foarte mare. Un copil de 12 ani, in repaos, nu trebuie sa aiba o tensiune mai mare de 110 cu 55-60. Copilul trebuie dus cat mai repede la pediatru. Poate e doar sedentar sau obez, dar trebuie aflat cu certitudine care e cauza acestei tensiuni exagerat de mari. Ar trebui sa ajunga la tensiunea asta de-abia peste vreo 20 de ani.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiecare gradde febra creste pulsul cu 10-20 de batai pe minut, iar el are febra destul de mare. De aceea are pulsul un pic crescut. Si totusi insist sa-l vada un pediatru bun sau un cardiolog pediatru. Are tensiunea mai mare decat mine, si eu am 30 de ani.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu e normal. E mare.pana in 95, 100 este normal sa aiba pulsul.
http://www.pcfarm.ro/articol.php?id=113

Intra pe linkul acesta pentru mai multe informatii.

Sanatate.

Intra pe linkul acesta ca sa afli mai multe informatii despre tensiune.

| eni explică:

Obez nu e, 1, 78cm inalt si are 59 kg.Am vorbit cu un pediatru si mi-a zis ca tensiunea e putin mare iar referitor la puls sa nu tina mult asa mare. a zis ca probabil o posibila gripa.Nu e racit nu-i curge nasul doar are un pic de febra. 38. Daca nu-i scade pana maine febra ma duc cu el la UPU.Pana acum a avut pulsul in jur de 80 acum nu stiu de ce a urcat asa.

| eni explică:

Nu e imposibil, atat a fost intre timp a scazut la70-80.Si eu m-am speriat. Cred ca de la nurofen i-a scazut febra si cu el si tensiunea.

| JesterRO a răspuns:

E imposibil sa aiba 126 b/m. Intre 60-80 e ok. Mai mult ar fi ingrijorator.

| LiLlYAnNe a răspuns:

E destulde ridicat. Poti sa consideri ca deja ai o problema. Du-te la doctor sa te consulte neaparat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E imposibil sa aiba 126

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi sunteti dusi sau duse, cine naibii a mai auzit sa iei tensiunea unui copil de 12 ani? pe bune acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr anonimul care a scris ca suntem duse... Nepotului meu i s a luat tensiunea la varsta de 11 ani la urgente cand a facut AVC.Deci tensiunea se poate lua si la varste mici, doamna sau domn anonim.