| anonim_4396 a întrebat:

E normal daca am 15 ani si sunt pasionat pe domeniul medicinii? Citesc si 8-10 ore pe zi(cam cat sta un copil "gamer" la calculator, doar ca eu citesc. As putea sa ma inscriu deja la facultate. Sunt pasionat de psihologie. Acum recent am analizat toate organele unui caine mort. M-a captivat in totalitate. Eu as vrea pe corpuri umane. Ce parere aveti? La varsta mea unde pot gasi cadavre? Dar sa fie totul legal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Este clar ca esti pasionat de medicina, o sa fii un medic legist f bun, dar puteai sa te abtii de la partea cu jupuitul cainelui este chiar de speriat pentru alti oameni,
Asteapta sa termini medicina inainte sa jupoi vreun om.

| alexandru303 a răspuns (pentru Raducons):

Am jupuit cainele dupa ce a murit. A murit la 19 ani. L-am jupuit pentru a-l analiza complet. Dupa l-am taiat in zona "burtii/piept" pana am dat de coaste. Dupa am scos toate organele cu o manusa din plastic analizandu-le. Treaba cu omul/cadavre, nu am zis ca vreau sa jupoi omul sau ceva de genul, doar vreau sa vad in viata reala toate chestiile/informatiile omului(organele lui) in viata reala. Inima, ficat, plamani, dar cel mai mult as vrea sa-i vad creierul. Ma pasioneaza creierul omului mai exact. Mi-ar placea mult sa studiez asa ceva si sa descopar vindecari ale bolilor bazate pe creier. Scuze daca ma exprim uneori gresit sau fac greseli gramaticale, dar sunt foarte obosit astazi.

| Raducons a răspuns (pentru alexandru303):

Stii un caine sa tai pentru analiza este greu de inteles pentru un om obisnuit, nu este ceva anormal, dar este un animal care este considerat necomestibil si este spurcat.Deocamdata nu poti sa vezi asa ceva la om, cel putin nu legal, Se vede ca ai capacitate o sa faci treaba mai incolo, eu nu as rezista sa vad un caine taiat dapai un om, Am un prieten medic care mi-a povestit ca la facultate ii testa pentru specializari la morga care rezista facea pregatire ca legist restul alegeau alta specializare care sa li se potriveasca.

| alexandru303 a răspuns (pentru Raducons):

Orice carne e buna si cea de om. Doar ca,,, canibalismul ar distruge viata omului. Si carnea de caine ar fi buna. Dar era mort deja ma cainele. Dupa l-am ingropat undeva langa curte.

| Raducons a răspuns (pentru alexandru303):

Am inteles nu este ceva anormal ti-am zis, dar este mai putin obisnuit, nu iti face griji.

| alexandru303 a răspuns (pentru Raducons):

Esti foarte intelegator de felul tau. Imi place. Ai raspuns calm la intrebari, frumos. Meriti funda! tongue

17 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la IML sau la o facultate de medicina. Vorbeste cu cei de acolo sa te integreze si mergi mai de graba la olimpiade. Cat despre plăcerea ta de a jupui un animal pentru studiu, Se numeste MANIE si daca stii psihologie din start iti dai seama ca nu e normal sa fi maniac. În psihiatrie asta înseamnă boala netratata. De ce? Pentru ca, asa cum ai jupuit un animal, la fel de bine ai avea "sange" sa jupoi un om. Nu ti spun ca e păcat sau ilegal ce faci însă iti zic ca e imoral. Nu sunt doar unii oameni afectați de asta ci si tu prin lipsa ta de empatie, inteligenta emoțională. Duci lipsa si creierul tau nu poate avea parte de asta dacă nu exista echilibru.

| alexandru303 a răspuns (pentru Donsavas):

Eu ce am mentionat e tot adevarul. Nu sunt de acors cu o crima. In legatura cu empatia, nu simy asa ceva, sincer. Eu nu as uicide un om, doar as studia cadavrele pentru a deveni un medic bun. Foarte bune si complexe raspunsuri. Yes, Gabriela, Donsavas aveti raspunsuri/opinii foarte interesante si utile, meritati funda!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca erai inteligent cum te prefaci, clar nu scriai unele randuri mai sus. Daca erai inteligent clar ai fi prevazut ce ar spune majoritatea oamenilor "normali" despre partea cu potaia aia. Daca erai.

| alexandru303 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu te consideri om normal? Eu nu am omorât cainele sa stii. Eu nu zic cs sunt inteligent/destept neaparat, doar am mentionat niste calitati de ale mele. Nu crezi ca e bine sa citesti?

| anonim_4396 explică (pentru alexandru303):

Cine stie. Eu clar nu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fluturaș,fluturaș,știu că zâmbetul sardonic al eroului tău e al naibii de atrăgător, dar ce se ascunde în spatele lui nu e la fel, din păcate sad
Sau o fi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E normal, dar vezi la faza cu cainii, acei "copii gameri" daca te vor vedea se vor ofensa si-ti vor face reclamatie.
Nu e necesar sa gasesti cadavre, te duci la o facultate din domeniu si veti face practica.

| alexandru303 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte adevarat. Am pus aceasta intrebare pentru a vedea anumite opinii. Am multe, dar nu sunt valabile deocamdata.

| alexandru303 a răspuns:

Eu nu am facut nimic rau sau cel putin asta e parerea mea. Ce crezi "Endoryus"?

| anonim_4396 explică (pentru alexandru303):

Atata timp cat nu ai omorat cainele sau l-ai jupulit de viu, clar nu ai probleme la bostan.

| Yes a răspuns:

Bună! Pana la studiatul cadavrelor, va trebui sa treci întâi prin niște chestii de bază. Îți pot recomanda atlase, precum Netter, și lecții video pe cadavre, precum Acland's Anatomy. De obicei, mai ales vara, se tine o anumita expoziție prin orașe, care se numește "Corpul uman". Cauta sa vezi dacă sunt în orașul tău. De asemenea, în noul an școlar, cauta sa afli când este ziua porților deschise la un centru universitar de medicina din apropierea ta. Poți vedea multe lucruri interesante.
Cat despre câinele mort, pare cam insensibil sa îți măcelăresti fostul animal de companie. Dacă ai rude pe la țară, urmărește când taie ei porcul, mielul, vaca sau orice animal de talie mai mare. Și acolo vei putea vedea lucruri interesante. Mult succes!

| Gabriela_Gabi_1999 a răspuns:

Toti spun ca e normal. Eu nu cred
Ai mentionat ca esti pasionat si de psihologie. Daca era asa stiai ca poate duce la tulburare psihologica.
In plus parerea mea e ca, nu neaparat minti, dar omiti adevarul. Asa ca, te rog eu frumos, nu te mai uita la Dexter si altele si iesi in lumea reala. Unul ca tine devine ucigas in serie.