| madalina736 a întrebat:

E normal să mă doară ochii, când port ochelari? Îi făcusem de curând, nu am mai avut ochelari și ma doare capul dacă îi port mereu. Am dioptrii destul de mari, 0, 5 la stangul și 0, 75 la dreptul. Am astigmatism și hipermetropie. Ar trebui să merg la oftalmolog din nou? Un sfat m-ar ajuta foarte mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emperor666 a răspuns:

Buna, da este normal stai linistita asa am patit si eu cand am purtat prima data ochelari ma durea capul si imi simteam ochi obositi (partial ametit) asa este pana se obisnueste ochiul. La un an dupa cand am schimbat dioptriile am patit acelasi lucru pana sa obisnuit ochiul. Daca intr-o saptamana nu te-ai acomodat cat de cat cu ei du-te la un consult.

| madalina736 explică (pentru Emperor666):

Multumesc pentru raspuns! Sper sa fie asa cum zici.

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu esti obisnuita si porti acei ochelari tot timpul, atunci te poate deranja in percepere, ceea ce duce la durere de cap.
De obicei, ochelarii prea puternici fac senzatie de ameteala si dureri de cap.

Astigmatismul se corecteaza si cu ochelari, dar cu lentile combinate, de constructie speciala.
Medicul este cine masoara si prescrie ochelarii, iar daca folosirea lor te deranjeaza, mergi inapoi la el sa verifice situatia.

| madalina736 explică (pentru Bula):

Multumesc pentru raspuns!

| Bula a răspuns (pentru madalina736):

Cauta "gimnastica pentru ochi", fa exercitiile tot timpul cand iti aduci aminte, si vei uita de ochelari!

| madalina736 explică (pentru Bula):

Hm. O sa caut. Multumeesc mult!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dioptriile ochelarilor nu se potrivesc cu ce ai tu nevoie pentru ochi. Schimba-i cat mai repede ca iti vei strica vederea si mai rau.

| madalina736 explică (pentru darrio2007):

M-am gandit la asta, dar sper sa nu fie asa. Daca va continua durerea, o sa imi consult oftalmologul. Multumesc frumos pentru raspuns!

| darrio2007 a răspuns (pentru madalina736):

Pentru putin.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ochelarii sunt doar pentru citit (sau doar pentru departare), iar tu ii porti tot timpul, este normal sa te doara capul.
Trebuie sa-ti spun ca ai cele mai mici dioptrii posibile!
0.50 si 0.75 - sunt cele mai mici!
la amsurile astea, nu-i nevoei sa porti ochelari ca vezi foarte bine, trebuei doar sa iti protejezi ochii, evitand sa nu mai stai cu ochii in ecranul telefonului, pentru ca fortezi ochii si-i obosesti enorm.
Dar, sa a vezi cum este cand ai cu adevarat numere foarte mari precum: -5 -6 sau -16 cum are o prietena de-a fiica-mii, care s-a nascut cu ochii aplatizati si uite ca inca nu a orbit de tot, desii cu asemenea numar, este cumplit.

| madalina736 explică (pentru Violleta2022):

Oftalmologul mi-a recomandat sa-i port tot timpul. Ii am de cateva zile. Sper sa mi revin si sa fie doar din cauza ca nu s obisnuita cu ei.

| Kogaion a răspuns:

Da, e normal. Ti-o spune cineva care poarta ochelari si eu cand mi-am facut prima data ochelari, primele zile ma durea capul(chiar si dupa prima consultatie cand probam lentilele m-a durut). O sa mai dureze cateva zile pana cand te obisnuiesti.

| madalina736 explică (pentru Kogaion):

Multumesc frumos pentru raspuns! Sper sa fie asa cum spui si sa fie okay.

| Liliana1519 a răspuns:

Nu ar trebui să te doară capul, mergi din nou la medic și schimbă ochelarii! Înseamnă că nu sunt pentru vederea ta! Sănătate!

| madalina736 explică (pentru Liliana1519):

Doar ce i-am facut, apriximativ 3 zile si sunt sigura ca am fost la unul din cei mai buni oftalmologi din judet. Probabil e din cauza ca nu am mai purtat pana acum ochelari. Oricum, multumesc pentru raspuns!