| Nume6 a întrebat:

E normal să mi se prescrie ochelari fără ciclopegie(dilatare pupilă)? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Da bineinteles ca este normal. Iti pune acel aparat special pana iti gaseste dioptria potrivita si gata. Ti-a prescris ochelari.

Iar in al doilea rand nu exista termenul de ciclopegie ci cicloplegie ce inseamna paralizia muschiului ciliar al ochiului.

Dilatarea pupilei se numeste "examinarea fundului de ochi" si se folosesc picaturi speciale pentru dilatarea pupilei si are ca scop studierea retinei, vaselor de sange si a nervului optic.

| Nume6 explică (pentru GdX):

Si de ce inainte de dilatare ai niste dioptrii, si dupa alte dioptrii?

| GdX a răspuns (pentru Nume6):

Huh? In mod normal mai cresc dioptriile in timp dar nu in aceeasi zi. Mergi si la alt oftalmolog si mai cere o parere.

| Yuoia a răspuns (pentru GdX):

happy Se refera la faptul ca nu vede bine dupa picaturile de dilatare si le interpreteaza ca fiind dioptrii diferite. Si tot restul.

| Yuoia a răspuns:

Da, e normal.
Nici nu am auzit de ochelari care sa dilate pupila. Cum ar face-o? Lentila este cea care mareste sau micsoreaza imaginea.

| Dana2103 a răspuns:

Depinde de medic. Prescriptori de ochelari sunt si optometristii