| fgmijpb a întrebat:

E normal sa te masturbezi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

E complet normal.

| Chamberlin a răspuns:

E normal, dar nu e bine sa faci.

| gmxromania78 a răspuns:

E normal, dar are o limita!

| Goooogle a răspuns:

Masturbarea inseamna "autostimularea sexuala sau stimularea altcuiva, folosind, de obicei, mainile sau degetele". A masturba pe altcineva se obisnuieste, cand faci sex - in special inaintea contactului sexual propriu-zis. Masturbarea, pana la orgasm, este adesea parte integranta a asa-zisului preludiu.

Persoanele se masturbeaza pentru ca: (a) este usor; (b) este placut; (c) tu insuti poti controla procesul si poti descoperi ce iti place din punct de vedere sexual; (d) te ajuta sa scapi de tensiune sexuala; si (e) nu ramai insarcinata si nu capeti boli cu transmitere sexuala, daca o faci.

Nu este nici o varsta anume la care baietii si fetele incep sa se masturbeze. Procesul poate aparea la varsta de 6 ani, unele persoane continuand sa se masturbeze toata viata. Masturbarea este foarte intalnita la persoanele tinere, pentru ca este distractiva si nu face rau, dar asta nu inseamna ca trebuie s-o faci.

| BîlcStefan a răspuns:

Depinde,daca ai 13-18 ani este normal, daca ai peste 50 atunci ai o problema.Este normal ceva tipic adolescentin.

| georgege a răspuns:

De pe la 13-14 ani in sus e normal. Nu te afecteaza cu nimic ba chiar din cate am citit, uneori e sanatos... Funda?

| Katyussha a răspuns:

Toata lumea o face, pana si fetele chiar daca nu recunosc, este un lucru normal si sanatos, ce spun ei mai jos e o prostie pentru ca masturabarea este un mijloc de eliberare a tensiunii sexuale si poti sa o faci la orice varsta( de la 13-14 ani incolo).