| Bogdannn2004 a întrebat:

E ok acest meniu :Mic dejun(100gr fulgi de ovaz fierti). PranzsadPiept de pui la gratar 150g sau macrou(200g) cu un ou fiert.Cina(Un iaurt 140g.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
46 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai 150 kg si vrei sa slabesti drastic, atunci un asemenea meniu este ok.
Dar trebuie sa bei si 3-5 litrii de apa zilnic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Meniul prezentat de el contine maxim 700 kcalorii si o sa se imbolnavească, cu atat mai rau daca are o greutate mare.E ok meniul ala dupa tine? are toti nutrientii necesari din niste ovaz, pui si un iaurt?
Si peste 3 litri de apa este cam mult, nici nu stii ce greutate are.
What the fu ck is wrong with you people? aveti diplome de nutritionisti?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Am specificat: e valabil la peste 150 kg, daca vrea sa se slabeasca repede! happy
Daca are greutate mare si isi umple stomacul cu apa, atunci nu se va inbolnavi, ci se va consuma rezerva de grasime.
Astfel poate scadea zilnic 2-300 grame din greutate, ceea ce este relativ buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Tu esti constient de ce spui?
Cu 700 kcalorii la peste 150 kg s-ar imbolnavi grav.
De micro si macronutrienti ai auzit?
De aia nu are nevoie ca sa supravietuiasca? Grasimile poate îi asigura energia necesara, dar nu si nutrientii.Nu mai da sfaturi mortale, mai Bulă.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca are deja peste 150 kg, atunci este deja grav bolnav (si fizic, si psihic).
O persoana cu asemenea greutate, care face asemenea cura de slabire, are locul la psihiatrie - unde se va slabi cu "dieta" primita. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Si de ce i-ai recomandat dieta asta daca zici ca o persoana cu aceasta dieta la peste 150 kg isi are locul la psihiatrie?
Daca ar avea peste 150 kg nu e neaparat bolnav psihic, deoarece poate avea lipsa de vointa, interes sau probleme care l-ar impiedica sa slabesaca.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine ajunge la peste 150kg are probleme psihice grave, nu se poate autocontrola.
De obicei incepe cu o perioada de depresie, cand mananca necontrolat tot mai mult, pentru a se auto-ameliora. Cand constientizeaza problema greutatii, atunci intra in panica si vrea sa slabeasca instant.
Cantitatea mare de apa ajuta de data asta, fiindca "cere" sa consume si multe fructe si salate, care compenseaza bine in timpul curei de slabire, fara efecte secundare.
Sa nu uitam, in ritmul acesta ii trebuie in hur de jumate de an sa slabeasca 40-50 kg, timp in care incepe sa se simta si mai "usor" si sa porneasca spre miscare cat mai multa, chiar din placere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Ai fost tu de manuta cu fiecare persoana de peste 150 kg la psihiatru ca sa tragi concluzia asta?
Obezitatea poate fi cauzata si de diabet, probleme la glanda tiroida, anumite medicamente si alti factori.Este doar o boala ca oricare alta si tot ce ai scris tu acolo e bullshit.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

NIMENI nu se ingrasa la 150 kg dintr-odata, in mai putin de 1 an.
Daca nu si-a dat seama in atat timp ca are o problema cu greutatea (sau nu l-a interesat), atunci chiar are loc la psihiatrie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Daca nu la interesat sau nu e constient de riscurile pe care le aduce obezitatea(si sunt oameni de acest gen, carora nu le pasa), asta nu inseamna ca au probleme mentale.
Daca nu te intereseaza sa tratezi orice alta problema de sanatate pe care o ai, asta nu inseamna ca ai o problema psihica.Pot sa zic si eu ca pe orice persoana care nu a interesat-o o problema de sanatate are locul la psihiatrie.
Esti full of sh it.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa n-aiba, daca vrea sa faca acum o asemenea dieta? laughing

| Adry05 a răspuns:

E groaznic, foarte multă proteină și legume și fructe aproape 0.
La micul dejun la ovăzul ăla adaugă tot felul de fructe: banană, zmeură etc, vezi ce-ți place sau și mai bine combină-le în cât mai multe feluri să nu te plictisești. Pieptu ăla de pui combină-l cu o salată iar macroul îl poți combina cu cartofi natur.
Iaurtul e gustare, în niciun caz cină, aș recomanda pește mai degrabă pentru cină sau o salată ușoară.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

100 g ovaz=2 g proteina
150 g piept de pui=45 g proteina
200 g macrou=48 g proteine
150 g iaurt=15 g proteine
Deci daca alege sa consume pieptul de pui in schimbul macroului, consuma circa 62 g de proteina iar daca va consuma macroul, va avea circa 65 grame de proteina
Nu stiu ce greutate are, insa pentru un adult de 90 kg, cantitatea de proteina necesara este de circa 72 g deoarece RDA pentru proteina este de 0.8 g/kg corp, deci nu consuma foarte multa proteina.
Si cu micile adausuri ale tale, tot mananca prea putine calorii deoarece fructele si legumele nu sunt dense caloric. Daca nu minte ci mananca exact ce a scris, o sa se trezeasca pe la spital in viitorul apropiat.Doamne ce oameni inconstienti...

| RAY a răspuns:

Faza proasta e ca nu e nici un fruct in meniu,apropo dupa dieta asta stii ca te vei ingrasa nu? dietele ingrasa, asta fac, trebuie gasit un mod de viata sanatos
sa te cantaresti zilnic dimineata
sa scrii totul intr-un jurnal
sa faci o ora de sport pe zi, uite eu fac o zi cardio o zi culturism, asta duce la o rata metabolica mai mare, in lipsa cardio =rata metabolica scade, in lipsa culturismului nu creste rata metabolica
5 fructe pe zi, apa multa, somn 8 ore pe noapte, lipsa somnului duce la un apetit mai mare

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Cu dieta aia se ingrasa doar daca arata ca un evreu din lagarele alea.
Te ingrasi doar daca esti in surplus caloric, poti sa mananci si McDonalds si sa slabesti, atat timp cat mananci mai putine calorii decat corpul tau are nevoie.
In lipsa exercitiilor cardio rata metabolica scade? de unde informatia asta? Stii ce inseamna rata metabolica macar?
Eu nu fac cardio, deci am,, rata metabolica" scazută sau ce?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce am scris eu ce ai inteles tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ai scris numai tampenii.Te ingrasa dieta aia de 700 kcalorii? wtf is wrong with you?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Aza proasta e ca nu e nici un fruct in meniu, apropo dupa dieta asta stii ca te vei ingrasa nu?

tu esti beat la ora asta omule

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Un copil cu varsta de 2-3 ani are nevoie de circa 1000 kcalorii pe zi.Si tu ii spui ca se ingrasa cu 700 kcalorii? Alo, planeta marte?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti beat clar, ma tu stii sa citesti omule laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ah,am inteles ce voiai sa spui acum.
Se va ingrasa dupa dieta doar daca nu va manca mai mult decat are nevoie sa se mentina, doar nu e o regula ca dupa ce tii dieta sa te ingrasi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu beau ca nu e in regula.Doar am interpretat gresit ceea ce voiai sa spui.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Faza e ca pierzi masa musculara, rata metabolica care acopera 75% din ceea ce consumam scade dramatic, cand facem cardio mentinem rata metabolica

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite un studiu, in concluzie faceti culturism

Datele disponibile în prezent în literatură, rezumate în tabelul 1, arată următoarele: 1) persoanele cu obezitate au mai multă masă musculară decât cele cu greutate normală, dar cu o calitate musculară slabă; 2) pierderea în greutate reduce masa musculară fără a afecta negativ forța musculară și îmbunătățește funcția fizică globală, cel mai probabil din cauza masei grase reduse; 3) adăugarea de exerciții fizice (rezistență și tip de rezistență) la o dietă hipocalorică ajută la păstrarea masei musculare în timpul pierderii în greutate, iar exercițiile de tip rezistență îmbunătățesc, de asemenea, rezistența musculară; 4) aportul ridicat de proteine ​​ajută la păstrarea masei musculare a corpului și a mușchilor, dar nu îmbunătățește rezistența musculară și ar putea avea efecte adverse asupra funcției metabolice. Prin urmare, concluzionăm că terapia de scădere în greutate, inclusiv o dietă hipocalorică cu aport adecvat (dar nu excesiv) de proteine ​​și activitate fizică, în special antrenamentul de tip exercițiu de rezistență, trebuie promovată pentru a menține masa musculară și pentru a îmbunătăți rezistența musculară și funcția fizică la persoane. cu obezitate.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5421125/

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ramai la carti de colorat tu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot nervos esti

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai am zis eu sa nu faca oamenii culturism?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ce voiai sa imi arati cu studiul ala?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca ar trebui sa se faca din nou armata

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu nu beau ca nu e in regula" si cum traiesti fara alcool?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Foarte bine

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici macar vin rosu de tara nu bei? Sau bere rece vara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nici

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da tu fara droguri cum traiesti? Ahhh, nu consumi..., ce trist.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Drogurile distrug sanatatea, vinul de tara e sanatos.

http://www.sfatulmedicului.ro/......rosu_10747

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, probabil ca traiesti mai mult daca nu bei alcool (cu toate ca nu e demonstrat clar, bunicii mei au prins 90 de ani si consumau aproape zilnic vin si tuica, tu prinzi 90 de ani fara nicio operatie?), dar care mai e farmecul?

Sa traiesc 100 de ani fara alcool (probabil si cu o dieta tampita vegana, cum sustin unii oligofreni in ziua de azi) nu e viata, mai bine traiesc mai putin dar chiar traiesc.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca vrei sa mori de foame, da, e ok.

| mentholinks a răspuns:

E prea multa mancare.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Prea saracacios. Si de ce stai sa iti cantaresti mancarea? Ai diabet?

| RobertMoon a răspuns:

Ok pentru ce? Pentru un copil de 6 ani poate.

| Justme1997 a răspuns:

E o fantezie, dupa o zi cu asa ceva o sa fugi la Mc de disperare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananci prea putin si te vei imbolnavi.Mananca mai mult si mai variat si adauga fructe si legume, pentru ca ele nu au multe calorii. Spune-mi ce greutate ai.

| Daniel323 a răspuns:

Cam trist.
Dragnea cred ca mananca mai bine.