| Stropdeploaie a întrebat:

E posibil ca la analize sa-ti iasa ca ai consumat substante interzise din cauza unui banal Nurofen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Da este posibil. Cineva a si castigat in instanta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, dar dacă se face o analiză în care se caută în mod special asta, se poate.

| Wr3nch a răspuns:

Nu pentru ca ibuprofenul nu e substanta interzisa.

| TheGentleman a răspuns:

Dacă ești sportiv, da. Întreabă medicul echipei ce poți și ce nu poți lua

| Nonolita a răspuns:

Da!
Aminteste-ti ca Andreea Raducan a pierdut medalia de aur la Olimpiada, din cauza unui banal nurofen.
sad

| Simpatic a răspuns (pentru Nonolita):

La fel ca si legile din Romania si legile sportului international nu au nicio treaba cu realitatea, pai si ce nurofenul/ibuprofenul iti da forta sau randament precum steroizii? si am auzit de mai multe substante care cand esti sportiv de performanta nu ai voie sa le inghiti de parca trebuie sa fii super-om. Da, ma dureau articulatiile foarte tare si de aceea le-am luat draga comisie, articulatiil nu mi-au trecut PTR CA AM DAT CU VOPSEA PESTE RUGINA, dar am putut sa-mi fac jocul la olimpiada, asa trebuia sa le raspunda sportiva noastra.
Ar trebui facuta o lista doar cu substantele intrezisa, dar la nivelul substantelor care iti dau un mare avantaj in fata adeversarului precum forta si putere, lipsa oboselii etc
Ca daca ai luat 1 nurofen cred ca singurul avantaj il vei avea doar daca te lupti cu sportivi raciti sau gripati.
Deci legile sportului de caca ca si legile noastre, cel putin alea sunt internationale happy