| Ricaion589 a întrebat:

E sanatos sa mananci napolitane cu cicolata, baton cu ciocolata dar cu indulcitor? Faza zahar adaugat. E sanatos îndulcitorul? Eu mi-am cumparat napolitane si sunt chiar bune

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este sanatos, deoarece este un produs obtinut chimic, la fel de nesanatos ca si zaharul.

| Ricaion589 explică (pentru Violleta2022):

A T U N C I C E S A M A N A N C C A G U S T A R E IN A F A R A D E F R U C T E? S U N T D E P E N D E N T D E
D U L C I U R I, D A? V R E A U
C I O C O L A T A!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ricaion589):

Depedenta de dulciuri se rezolva cu ambitie!
Iti ia doar 3 saptamani sa scapi de ea si sa nu mai ai pofte.

| Ricaion589 explică (pentru Violleta2022):

Eu am incercat ai nu pot si de aceea vreau sa înlocuiesc zaharul cu indulcitor. Daca ma las de dulciuri atunci intru in depresie si fac urat si sunt nervos cu familia

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ricaion589):

In cazul asta alege STEVIA, - un indulcitor extras din planta stevia, care este 100% organic si este procesata f usor de corp, neavand efecetle dezastruoase ale zaharinei sau zaharului.

| Ricaion589 explică (pentru Violleta2022):

Am cautat pe google si vad ca e ceva porcarie de ceai sau zahar. Oare gasesc ciocolata cu stevia? laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ricaion589):

Nu stiu in romanai daca exista, dar in Australia exista ciocolata cu Stevia, inghetata cu stevia, torturi cu stevia...

| Ricaion589 explică (pentru Violleta2022):

Da. Asta e viata. O sa mananc incontinuare dulciuri si imi asum daca mor. O viata am

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ricaion589):

Mentalitate de copil mic!
O sa intelegi tu mai tarziu acnd vei fii bolnav cat de important este sa ai grija de sanattea ta.
Eu nu am mancat ciocolata de ani de zile si nici zahar si sincer, cred ca-i o prostie sa te ambitionezi sa mananci ceva, ce stii ca-ti face rau.

| Ricaion589 explică (pentru Violleta2022):

Da dar e o dependenta enormă fiind obisnuit de cand m-am nascut. Acum nu pot sa dau vina pe parinti ca m-au invatat asa deoarece si ei si toata lumea de pe acest panant a fost invatat cu dulciuri de mici. O sa incerc sa reduc zaharul si voi manca ceva dulce o dată la 4 zile ca sa fie totul ok.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ricaion589):

Nu ai mancat ciocolata si dulciuri de cand te-ai nascut, ca ai baut lapte de la maica-ta, ai mancat mancarica si abia dupa 1 an de zile au aparut dulciurile inmeniul unui copilas.
Se poata renunta cu usurinta la dulciuri, daca in loc sa mananci o ciocolata mananci un fruct.
iti garantez asta, fiindca de 4 ani de zile nu am mancat nici o bucatica de ciocolata sau dulce. Asadar, daca vrei sa renunti este simplu, renunti si gata.

| Ricaion589 explică (pentru Violleta2022):

Am incercat cu fructele dar nu funcționează. Oricum, as putea sa mananc o data la 4 zile ceva dulce? Fac urât si țip la toti daca nu mananc deoarece tot acolo imi sta gandul. Sunt dependent, e ca un drog dulcele asta

| Ricaion589 explică (pentru Violleta2022):

Am gasit azi in profi ciocolata cu stevia, uite:
https://i.imgur.com/vu0q6jA.jpg

Sunt ok. Sunt sanatoase astea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ricaion589):

Bravo, mi se par foarte bune!
Stevia este un extract de planta deci 100% organic si sanatos.

| sierra1 a răspuns:

Orice fără excese, e ok

| Ricaion589 explică (pentru sierra1):

Cam care ar fi limita pe zi? Eu am vrut sa renunt la zahar pentru ca ma simteam rau

| sierra1 a răspuns (pentru Ricaion589):

Lasă-l cu totul (pe zahăr) dacă de la el ai prombleme. Consultații nu dau online ci doar la cabinet. Noroc

| Frank51 a răspuns:

Confunzi indulcitorul cu zahar(fructoza, zaharoza), indulcitorul nu are valoare calorică pe când zaharul are valoarea standard 4kcal/gram.

| Ricaion589 explică (pentru Frank51):

Nu inteleg ce vrei sa spui. Eu am zis ca inainte mancam de exemplu multe dulciuri din comert cu zahar si ajungeam sa mananc 60 de grame de zahar pe zi. Acum am trecut la dulciuri din comert cu indulcitor fara zahar adaugat si vreau sa stiu daca e sanatos sau nu

| Frank51 a răspuns (pentru Ricaion589):

Încearcă să înțelegi ce spun. Chiar dacă nu este zahar adăugat, zahar "neadăugat" cel de la mama natură tot este în orice aliment. Îndulcitorii nu au efecte negative asupra organismului.

| Ricaion589 explică (pentru Frank51):

Ok ok, si e bine sa mananc un baton de ciocolata cu indulcitor fara zahar adaugat față de unul cu zahar (de exemplu lion, rom, fagaras, bounty, snikers)? Pot sa mananc 3 batoane pe zi si sa ma satur fața de 3 batoane de snikers si sa imi bag in corp zahar si sa risc diabet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e sanatos e mai rau ca zaharul

| Ricaion589 explică (pentru anonim_4396):

Pai de pana mea sa fac frate? Eu am renuntat la zahar deoarece doat 25 de gr pe zi avea voie si eu am exagerat si dupa mi-a fost rau. Indulcitorul e indulcitor si stii ca nu e nociv

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ricaion589):

Este rau pentru ca nu il absorbi, zaharina xilitol etc sunt mancate de bacterii din intestin. Zaharul macar il absorbi, la fel si fructoza. Singura metoda e sa nu mai vrei dulce sau sa mananci dulce dar putin si rar. Unii indulcitori sunt posibili carcinogeni dar nu putem stii pentru ca firmele mari platesc oamenii de stiinta sa nu faca studii contra

| spike22 a răspuns:

Fructele si legumele sunt sanatoase.