| Amely21 a întrebat:

E sănătos să plângi?
Ce părere aveți voi despre plâns?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E mai bine sa plangi 5-10 minute decat sa stai cateva ore sa te chinui cu emoti super nasoale, asa prin plans te descarci.

| RAY a răspuns:

Depinde de ce plangi? daca plangi asa ca nu ai ce face, nu e normal, daca iti moare mama si nu plangi nu e chiar normal

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de motiv. daca ti-a murit cineva, da, plangi pana te linistesti.
Dar daca ai nervi si ai hachite de la razgaiala, nu-i normal sa plangi, ci sa te calmezi, sa intelegi sutuatia si sa te comporti ca normal si corect.

| Amely21 explică (pentru Violleta2022):

Eu sunt mai emotivă. plâng mai mult de emotii, sau de tristețe.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amely21):

Asta este depresie, nu emotivitate!
Te sfatuiesc sa vezi un psiholog, pentru ca nu-i normal in acest caz.

| Amely21 explică (pentru Violleta2022):

Tu nu plângi niciodată? Și când plângi, de ce plângi? Nu de tristețe? Nu poti să plângi când ești fericit
Și nici de nervi nu e bine
Omul când plânge, clar e cuprins de emoții...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amely21):

Ba da, am plans cand mi-au murit parintii, cand mi-a murit sora, cand am ajuns in urgenta cu piciorul rupt, ca durea ca naibam si cam atat.
De nervi, tristete sau din prostii nu plang, ca nu mai am demult 5 ani sa plang din nimicuri, sau ca nu ma rasfata nimeni.
Nici macar copii mei nu mai planga, au facut-o cand au fost bebelusi, dar dupa 7-8 ani nu-mi aduc aminte sa-i mai fii vazut plangand.
Din pacate, cei cu probleme psihice plang des, la emotii marunte, nesemntifcative si cam din orice nimic, caz in care, au nevoie de consultata psihiatrica, pentru ca nu-i un comportament normal.
Un om normal si sanatos, este echilibrat mental si nu plange cu usurinta din nimicuri.
O alta problema a celor cu dezechilibre psihice, acela de a nu recunoaste cand sunt bolnavi, crezand ca este normal sa dramatizeze sau sa planga din orice nimic.
Mergi la medic si cere evaluare psihiatrica, pentru ca, comportamentul tau nu este unul normal si sanatos. Chiar ai nevoie sa-ti spuna un medic acest lucru.

Aici este cazul tau

| Amely21 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu am spus că sunt depresivă. și ca de aceea plâng. Am căutat pe internet și acolo zice că e bine să plângi, să tr descarci, să îți exprimi emoțiile... și așa mai departe

| Amely21 explică (pentru Violleta2022):

Te înțeleg. E normal să plângi când îți pierzi o persoană dragă...
Si fiecare om plânge... dar depinde și din ce cauze și cât de des

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur ca e sanatos daca nu o faci non-stop. E si asta o eliberare a tensiunii si stresului, la fel ca injuratul.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O slabiciune

| DanielPH a răspuns:

Plansul este benefin in cazul in care vrei sa te descarci emotional, fie din cauza unei suferinte, traume, neplaceri. Daca simti nevoia, mai bine plangi decat sa tii in tine.

| AndaAlexandra a răspuns:

E sănătos să plângi atunci când ești cuprins de emoții puternice pentru că doar așa te poți descărca de ele, plângând. Daca plângi fara rost, cred că mai rău îți faci.

| PuyaTimonel a răspuns:

E un mod de exprimare a sentimentelor.