| Sonia822 a întrebat:

E vreo diferenta intre ciuperca Reishi si Ganoderma Lucidum? Sau e una si aceeasi? Ma adresez in special celor ce folosesc produse naturiste, plante de leac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Reishi SE - Ciuperca nemuririi, 100 capsule - 96. 2Lei
Scumpa, dar fraierăștenii dau cu banu si inghit sacii de buline laughing de se lecuiescwinking
Nici o diferentawinking intrucat Ganoderma Lucidum = denumirea in latina a genului si a speciei= ciuperca Reishi.
Asa se foloseste pentru plante si animale [ tigru = Panthera tigris, morcov= Daucus carota ].
Nomenclatura binară -> sistemul științific actual de denumire a speciilor.

| Sonia822 explică (pentru alina2k18):

La un moment dat in viata o sa suferi de o boala incurabila, ca n-o sa mori sanatoasa. Si o sa constati cu stupoare cu otrava din citostatice nu te face bine. Si ca doar substantele din unele plante distrug celulele canceroase fara a le afecta pe cele sanatoase, doar plantele iti dau energie si nu monoglutamatul de la Mc.
Totodata, vei constata ca unele plante nu cresc langa casa, se aduc din china, japonia, thailanda, tibet, ca trebuie sa platesti taxe, impozite, tva, transport, manufactura, procesare, depozitare, salarii angajati, ambalajul in care vine, si ca n-are cum sa coste 2 ron decat in vise.

| alina2k18 a răspuns (pentru Sonia822):

''Nu otrava din citostatice nu te face bine. ''
Eu stiu ca NIMIC nu te face bine cand ai o boala INCURABILA.
Si daca voi suferi de o boala vreodata [ cum prevezi tu ] voi accepta situatia si o sa-mi traiesc zilele ramase, nu o sa inghit extracte din ciupercutewinking
PS: nu era problema costul ci faptul ca NU exista nici o dovada stiintifica cum ca ar distruge ciuperca aia vreun cancerwinking

| Sonia822 explică (pentru alina2k18):

Gresit. Ia sa te documentezi de ce sunt interzise plantele, despre interesele Big Pharma, despre aparatele din spitale care intentionat iti dau analize gresite... e vasta discutia, trebuie totusi sa incepi de undeva. Nu-ti lasa sanatatea in mana altora care lucreaza dupa protocoalele impuse de un singur om, un ministru. Fiecare e responsabil pentru sanatatea sa. Sunt multe dovezi, multe studii, insa din pacate ai citit doar studiile si articolele de stanga, care neaga tot, fara a asculte si cealalta parte. Adevarul e ca pana nu te lovesti, nici nu esti motivata sa te documentezi. Cand te va lovi necazul, sa cauti grupurile si articolele din strainatate, pentru ca in Romania cam sunt banate, cam sunt indexate.