| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că acei copii care se nasc în luna a 7-a au șanse mari de supraviețuire, pe când cei din luna a 8-a nu prea au?
Dacă da, există vreo explicație medicală?
...Și care ar fi diferențele dintre un copil născut prematur și unul la termen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Citez: "Faptul ca se spune ca daca se nasc in luna a 7-a copiii au mai multe sanse nu este neaparat conform cu realitatea, mortalitatea si morbiditatea cresc cu scaderea varstei de gestatie."

Sursa: https://www.reginamaria.ro/......turi-de-el

Cu alte cuvinte, un copil nascut in luna a 8-a are sanse la fel sau mai mari de supravieturire fata de un un copil nascut in luna a 7-a.

Vezi si: https://www.quora.com/......h-one-does

Numai bine, si o seara... nu frumoasa, ci cea mai frumoasa sa ai! ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Vai, dar ce drăguț ești tu... ^_^
Mulțumesc, la fel.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi! happy

| Catrice a răspuns:

Nici aia la 7 luni n-au șanse mai mari.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Eu cunosc persoane care s-au născut la 7 luni și îs bine merci. happy Ei sunt niște minuni, nu-i așa? happy Minuni de două ori.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa fie sănătoși.
In Romania sunt o groaza de copii prematuri care mor după naștere.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

...Și crezi că acest lucru are legătură cu sistemul? În alte țări statisticile sunt mai pozitive?

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis undeva de sistem?

| geoor a răspuns (pentru Catrice):

Nu doar în România, te-ai trezit și tu

| Catrice a răspuns (pentru geoor):

M-am trezit de dimineață.
Trăim în România, ajutat cu ceva daca ziceam de rata mortalității din Franța?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da!

| Onisim10 a răspuns:

Cu cat e mai spre adevăr(mă refer la luna a noua, cred că c-am atunci se nasc copii normal) cu atât sunt mai mari șanse să fie sănătos, asta e părerea mea.

| anonima188888 a răspuns:

M-am nascut in luna a 8-a si am luat 9 la nastere si am fost sanatoasa tun. da, într-adevăr dacă e luna a 6/7-a copilul nu e dezvoltat suficient adica nu are toate organele formate.

| anonim_4396 explică (pentru anonima188888):

Și tu ești de două ori o minune. big grin

| BecSpart a răspuns:

Am un prieten care a luat 5 la naștere și a fost botezat în spital pentru ca nu i se dădeau prea multe șanse. S-a născut după 7 luni.