| Sergiu2k12 a întrebat:

Este adevarat ca dusul rece are multe beneficii asupra corpului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Consacrarea terapiei cu apa ca metoda recunoscuta de vindecare a fost opera celebrului pastor german Sebastian Kneipp (1821-1879). Acesta a realizat un sistem complex de tratamente cu apa, compus din spalaturi, bai, jeturi si aburi, atat cu apa rece, cat si cu apa calda. Chiar si in prezent, exista peste o suta de forme ale terapiei cu apa preluate din procedurile clasice initiate de Kneipp, care se folosesc pentru prevenirea si vindecarea unor afectiuni extrem de variate.Organismul trebuie sa fie in stare buna, adica sa nu ai probleme cardiace, de circulatie sau alte afectiuni esentiale. Pentru cei care efectueaza procedurile in baie, este important ca temperatura din incapere sa fie placuta (19-20gr.), in asa fel incat corpul sa nu se raceasca. Terapia poate fi eficienta doar daca corpul tau este cald. De altfel, cea mai importanta regula este urmatoarea: "Niciodata o procedura rece pe piele rece!". Stresul prejudiciaza tratamentul.Intre mese si efectuarea tratamentului - indiferent daca este cu apa rece sau calda - trebuie sa existe o pauza de peste o ora.

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Duşul scoţian, desigur. Condiţia de bază este să fi sănătos ( fără probleme cardiace în special ).

| foxi a răspuns:

Dusurile reci au anumite efecte, depinde de cum le folosesti!

| gIiiIolil a răspuns:

Daca ai reumatism da