| d3liutza a întrebat:

Este adevarat ca lamaia creste imunitatea?
Dau funda daca raspundeti si imi sugerati si alte chestii pentru imunitate.

Multumesc si multa sanatate tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Va recomand acest articol despre remedii naturiste pentru imunitatea scazuta: http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-imunitate-scazuta

| fabiola a răspuns:

Da si iti mai recomand echinaceea, polenul, mierea cu catina!

| alexandraalis a răspuns:

Pentru imunitate poti lua echinaceea fara prescriptie medicala (unii au luat si au fost multumiti), dar si alte medicamente recomandate de medic.
Polidin fiole in cure de 10 zile, 1fiola/zi sau 5 zile 2 fiole/zi, creste imunitatea in raceli, infectii ale pielii, desi nu prea se mai gaseste in farmacii.
Poti consuma miere, propolis dar sa nu fi alergica.
Lamaia in cantitati mari si luata mult timp, creste aciditatea in stomac si te va durea stomacul, poti face gastrita, ulcer, mai bine nu lua.
Poti bea limonada apa+lamaie+miere sau poti manca miere+lamaie (lamaia lasata de seara pana dimineata in miere sau 2 zile)
Te rog mergi la medic el stie cel mai bine ce sa-ti recomande, daca nu poti ajunge iti recomand tratament naturist de ex. poti bea tablete de echinaceea, cura se face cateva saptamani. Cunosc parintii care au dat la copiii lor, echinaceea pentru imunitate si spun ca a dat rezultate- nu s-au mai imbolnavit ca de obicei.
FUNDA

| Minnie a răspuns:

Vitamina C in combinatie cu Zinc stimuleaza imunitatea foarte bine. De asemenea, mai este si spirulina.

| 0vidius a răspuns:

Da creste imunitatea dar sa stii ca merele cumparate de la tarani din piata sunt mult mai boagate in vitamine si minerale decat lamaia plus ca... nu sunt acre happy.

| Florin6326 a răspuns:

Este un bun tonic cardiac si nervos remineralizant si antianemic datorita continutului ridicat de vitamine si minerale;
Are actiune antinflamatoare si antiseptica;
Scade aciditatea gastrica si este carminativ iar din aceasta cauza are un rol esential in imbunatatirea digestiei lente si in tratamentul ulcerului;
Are un efect benefic in curatarea rinichilor si a vezicii urinare;
Ajuta la functionarea corespunzatoare a ficatului si a aparatului cardiocirculator, dilatand vasele de sange, crescand elasticitatea lor si find un hipotensiv extrem de eficient;
Este un aliat de incredere impotriva stomatitelor si a aftelor dar si a greturilor, starilor febrile, starilor de voma, viermilor intestinali si constipatiei.

| YunaFFX a răspuns:

In general citricele (lamaia, portocala, mandarina) contin o cantitate mare de vitamina C, care intr-adevar contribuie la cresterea imunitatii. Conteaza foarte mult si starea psihica pe care o ai, stresul este unul din factori care poate slabi imunitatea organismului, la fel si hranirea necorespunzatoare (sarirea peste mesele importante ale zilei, cum ar fi micul dejun). De aceea este foarte important sa te hranesti corespunzator, sa consumi cat mai multe legume si fructe, lactate iar daca simti nevoia poti lua suplimente alimentare, mai ales atunci cand nivelul stresului este ridicat. Sper sa te ajute.