| ImMrRobAlex a întrebat:

Este adevărat că spuma de ras/ bărbierit albește tenul/ pielea?
Adică pentru prima dată mi-am dat "barba" de pe față și mi s-a făcut pielea mult mai albă. M-am spălat pe față de mai multe ori și tot așa a rămas.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu spuma e de vina. Ai luat un strat superficial de piele si asta a albit-o cu o nuanta, dar nu cred ca e atat de dramatic incat sa sesizezi. Mai degraba ai avut barba in ultimele zile si te-ai bronzat cu ea, ea protejandu-te de soare, asa ca pe zona ei esti mai putin bronzat

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu albeste spuma si nici nu inchide la culoare tenul.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu e adevarat. Fata pare mai alba din cauza ca dispar firele de par care pe de o parte sunt mai inchise la culoare si astfel fata pare mai inchisa la culoare, mai si umbresc fata in lumina si nici nu te bronzezi pe unde ai barba. Cand te barbieresti fata pare mai alba pentru ca nu mai ai barba, nu de la spuma de ras.

| Porcusorul a răspuns:

Cand te razi ti se duce un strat din epiderma, de aceea zona pare mai alba. Spuma normala nu are niciun efect asupra pielii, ea e conceputa sa inmoaie parul si sa usureze alunecarea aparatului de ras, evitant iritatiile si taieturile.

| zorrr a răspuns:

Stai linistit ca nu-ti face nimic spuma laughing) Fundita? big grin