| Safiitu a întrebat:

Este bine sa consumam apa inainte si dupa practicarea unor exercitii fizice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Da, cu o precizare. Apa trebuie consumata inainte, in timpul, si dupa efort, cu inghitituri mici si la intervale de timp. E bine ca organismul sa fie hidratat constant pentru a fi capabil de efort sustinut.

| xXkenzorXx a răspuns:

Cand incepi un antrenament nu e bine sa consumi foarte multa apa din cauza ca iti umplii burta cu apa si nu vei mai putea sa te misti ca lumea cand faci exercitile, iar cand termini un antrenament si esti transpirat leoarca nu e bine sa bei apa bei apa timp de vreo 5 minute sau mai mult (daca ai facut mai multe exercitii) pentru ca o sa racesti( crede-ma ca mie mi s-a intamplat de multe ori si eram ragusit ca o vaca batrana cand striga moooo laughing )
Deci in concluzie nu trebuie sa bei multa apa la inceput si sa nu bei la sfarsit brusc dupa ce ai terminat antrenamentul!
Sper ca te-am ajutat si daca crezi tu ca e corect sa imi dai funda atunci bine daca nu tot bine!
Ciao!

| AbysWallker a răspuns:

Ai putea dar nu 1 lintru poti sa bei putin chiar si in timpul exercitiului dar sa nu fie mult sa fie o gura si gata mai bine bei mai des decat o data si ft mult dar nu este recomandat

| naoko a răspuns:

Nu.Poate fii periculos. Poti sa ai febra musculara sau sa faci carcel, sa te intepe la plamani. Funda?

| maricx a răspuns:

Conteaza si ce fel de organism ai, insa in caz daca faci schimbari bruste de temperatura si inainte/dupa exercitiile fizice consumi apa exista riscul de a te imbolnavi la plamani foarte grav, consulta un medicwinking

| IoanaH a răspuns:

Nici inainte si nici in timpul exercitiilor... dupa daca vreihee hee