| nebuna12121 a întrebat:

Este buna grupa sanguina de sange, B3?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu exista grupa sanguina buna sau rea.

| SimonaCristina a răspuns:

Este buna, esti primitor unversal, adica poti primi daca ai nevoie de la grupele o 1 si b3.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare grupa de sange e buna in felul ei! Si grupa ta e buna!

| IngE14ceZ a răspuns:

Buna dimineața! In primul rând, primitor universal înseamnă cel care primeste de la toate grupele, adică, ABIV (0I, AII, BIII, ABIV)-deoarece pe suprafața hematiilor se afla proteina, numita antigena-aglutinogenul AB, iar in plasma sangelui nu se afla proteina, numita anticorp-aglutinina. Donatorul universal-0I- nu are aglutinogen dar are aglutininele alfa si beta. Poate primi sânge doar de la 0I. Grupa de sânge AII are aglutinogenul A si aglutinina beta. Poate dona doar la AII si ABIV. Grupa de sange BIII, are aglutinogenul B si aglutinina alfa. Poate dona doar la BIII si ABIV. In al doilea rând, cei care sunt străini de aceasta 'schema' nu ar trebui sa isi dea cu părerea. Numai cei care au terminat un profil real- stiinte ale naturii, sau medicina, stiu foarte multe lucruri despre cum funcționează corpul uman. Neavizatii, sa iei vadă de ale lor. O zi frumoasa!

| IngE14ceZ a răspuns:

isi*