| rosalbiaaaa a întrebat:

Este buna lecitina? ce reactii adverse are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Doza zilnica recomandata in ceea ce priveste administrarea lecitinei este de 10-30 g. In cantitati mai mari, lecitina poate duce la aparitia efectelor secundare, manifestate prin diaree, cresterea in greutate sau dimpotriva, scaderea poftei de mancare, iritatii, dureri de cap, stari de greata, stari de ameteala, varsaturi, miros corporal urat alaturi de respiratie urat mirositoare. Totodata, la anumite persoanele, adminsitrarea cronica de lecitina in doze ce depasesc 3.5 g in fiecare zi, poate duce la scaderea tensiunii arteriale, conditie medicala manifestata prin stari de ameteala, confuzie, vedere incetosata si chiar stari de lesin.

Un alt efect secundar al lecitinei din soia esta aparitia reactiilor alergice, raportate de un numar tot mai mare de persoane. Aceste alergii apar ca urmare a unei sensibilitati crescute a sistemului imunitar, moment in care acesta incepe eliberarea anticorpilor. Reactiile alergice includ manifestari precum stranut, tuse, rinoree, edem la nivelul fetei, dificultati de inghitire, respiratie sacadata, lesin si chiar decesul pacientului. In aceste conditii este recomandata consultarea medicului specialist inainte de a incepe un tratament pe baza de suplimente de lecitina.
http://www.i-medic.ro/diete/suplimente/efectele-secundare-ale-lecitinei

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu luam cand eram in liceu. N-a avut reactii adverse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sigur ca este foarte buna.
Lecitina are un rol deosebit de important în nutriţia celulelor nervoase, având un efect benefic în îmbunătăţirea memoriei, a capacităţii de învăţare şi a altor funcţii cerebrale.
In plus, lecitina are rolul de a emulsiona grăsimile, în special colesterolul, ajutând la prevenirea depunerilor de grăsimi în pereţii vasculari. Fiind o importantă componentă a secreţiei biliare, previne formarea calculilor biliari prin solubilizarea sărurilor biliare şi emulsionarea colesterolului.
Doza zilnica recomandata in ceea ce priveste administrarea lecitinei este de 10-30 g. In cantitati mai mari, lecitina poate duce la aparitia efectelor secundare, manifestate prin diaree, cresterea in greutate sau dimpotriva, scaderea poftei de mancare, iritatii, dureri de cap, stari de greata, stari de ameteala, varsaturi, miros corporal urat alaturi de respiratie urat mirositoare. Totodata, la anumite persoanele, adminsitrarea cronica de lecitina in doze ce depasesc 3. 5 g in fiecare zi, poate duce la scaderea tensiunii arteriale, conditie medicala manifestata prin stari de ameteala, confuzie, vedere incetosata si chiar stari de lesin.
Un alt efect secundar al lecitinei din soia esta aparitia reactiilor alergice, raportate de un numar tot mai mare de persoane. Aceste alergii apar ca urmare a unei sensibilitati crescute a sistemului imunitar, moment in care acesta incepe eliberarea anticorpilor. Reactiile alergice includ manifestari precum stranut, tuse, rinoree, edem la nivelul fetei, dificultati de inghitire, respiratie sacadata, lesin si chiar decesul pacientului. In aceste conditii este recomandata consultarea medicului specialist inainte de a incepe un tratament pe baza de suplimente de lecitina.
Te pup!