| Nookoo a întrebat:

Este cineva care a avut astm interminent(alergic) si s-a vindecat de el renuntand la fumat? Sau s-a ameliorat macar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alergia apare cand corpul uman nu "cunoaste" o substanta (mai rar intalnita).
Asmul alergic este la o substanta anume care duc la aparitia simptomelor de asm.

Renuntarea la fumat ajuta in cazul cand alergia este intocmai la vreunul din substantele care apar in timpul fumatului - ceea ce este aproape imposibil la un fumator, fiindca organismul s-a obisnuit de mult cu acele substante.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din câte știu, astmul, ca și diabetul, odată căpătat, NU se mai vindecă niciodată, însă boala/ crizele de astm pot fi ținute sub control, dacă urmezi întocmai tratamentul alergologului sau a medicului pneumolog.
Ar fi recomandat să renunți la fumat, decât să riști și să te alegi cu crize frecvente și severe de astm. Sănătate multă! happy

| RoCkKiD a răspuns:

Nu cred ca te vindeci de nimic doar renuntand la fumat, trebuie sa eviti alergenul si eventual sa faci un tratament de desensibilizare.

Depinde si de alergen, daca e unul care poate fi evitat (gen un anumit animal) ar trebui sa fii ok in absenta alergenului. Daca ai la chestii gen ambrozie sau acarieni e cam greu.

Cel mai bine este sarespecti indicatiile medicul alergolog dar da, renuntatul la fumat este obligatoriu cam in cazul oricarei afectiuni care are treaba cu respiratul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am lasat de fumat si asta mi-a imbunatatit starea de sanatate, dar n-am scapat de astm.