| Ava1231 a întrebat:

Este cineva pe aici care si-a pus implant dentar?
Merita? Mi se pare foarte dubios sa ai bagat un surub de metal in os. Nu doare, nu se infecteaza? Nu afecteaza oragnismul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Tu decizi daca merita sau nu. Dar alternativa este sa stai fara dinte sau sa porti proteza.

Nu se infecteaza, nu afecteaza organismul si nici nu simti in vreun mod deosebit ca ai implant. De durut nu doare mai mult decat alte proceduri stomatologice.

| Werrich a răspuns:

Da, eu am trei implanturi dentare, nu se infecteaza deoarece este protejat de invelitoare.

| dinaprilie a răspuns:

Merita. Durerea a fost minima ( depinde si de pacient-cum suporta durerea dar si de medic ). Este totul bine. daca ai nevoie de o recomandare de medic si esti din Bucuresti.zi!

| Ava1231 explică (pentru dinaprilie):

Dupa ce se vindeca, adica dupa cateva luni probabil, mai doare? Gen in viata de zi cu zi tu ca purator de implant simti ca acolo e impalnt si nu dinte natural?

| dinaprilie a răspuns (pentru Ava1231):

Nu, nu simt. ORICUM nubte astepta ca pe parcursul vietii, implantului, sa nu simti "ceva". Este ceva strain cu care corpul trebuie’ sa se obisnuiasca, zic ei, in proportie f mare, f probleme. durerea nu se intinde pe f mult timp..pe mine m-a durut tota ( de la destul de mult la ff putin ) cam 1 luna..in rest. dupa cum vrea fiecare. Succes!

| InYourPants a răspuns:

Daca e nevoie merita. Nu merita sa stai cu dantura praf sa iti fie rusine sa zambesti sau sa vorbesti sau cu maselele si mai si sa nu poti manca normal sa te chinui sa molfai ca un bebelus

| Gabriel2424 a răspuns:

Pai e imposibil aproape sa se infecteze, surubul ala din metal este titan, singurul metal acceptat de corpul omenesc, cand o sa ti-l puna o sa-l simti ca un dinte normal, poate un discomfort cateva zile, cu ce sa afecteze organismul?

| IvyShade a răspuns:

Mama mea și-a făcut, a avut probleme în primele 2 zile( dureri de cap, greața, vărsături și insomnie) dar acum chiar nu regretă că a făcut-o. De infectat și de afectat organismul nu se întâmplă. Este destul de ok, eu zic că merită